Velikonoce v Anglii

Velikonoce v Anglii

Velikonoce je krásný slovanský název toho, čemu angličtina říká Easter. Velikonoce v Anglii jsou oproti těm českým zcela jiné. Přípravy a zvyky záleží na rodinách. Věřící rodiny drží půst a navštěvují kostel, hlavně o Velikonoční neděli. Na Velikonoční pondělí se v Anglii toho moc neděje.

V Anglii příchod Velikonoc ohlašuje masopustní úterý, Shrove Tuesday, které je spíše známé pod názvem Pancake Day neboli Palačinkový den. Nikdo přesně neví, proč jsou s tímto dnem spjaty právě palačinky, ale historikové předpokládají, že je to proto, aby se zkonzumovaly zbytky tuku, másla a vajec. Tedy jídel o nadcházejícím přísném čtyřiceti denním půstu zakázané.

velikonoční kloboučky - Easter Bonnets
Velikonoční kloboučky – Easter Bonnets (zdroj: wikimedia.org)

Neznají zde tradice podobné těm slovanským. I když malování vajíček není v Anglii nijak rozšířené, sem tam se tento velikonoční zvyk objeví. Ovšem splétání pomlázek, vázání stuh a chození po domácnostech je Angličanům zcela cizí. Hlavně chození po domácnostech je pro Angličany nepochopitelné. Myslí si, že by si dívky a ženy neměly bít vrbovým proutkem vůbec nechat líbit.

Dokonce ani velikonočního beránka v Anglii těžko najdete. Beránek je zde zastoupen velikonočním zajíčkem, který přichází o Velikonoční neděli nadělovat dětem čokoládová vajíčka, hračky a mnoho dalších dobrot. Velikonoční zajíček schovává vajíčka buď venku nebo v domě a děti je pak pomocí hádanek a nápověd hledají.

Ještě jedna velikonoční specialita by se v Anglii našla – tzv. velikonoční kloboučky (Easter Bonnets). Děti tyto kloboučky vyrábějí ve školkách nebo školách a poté se pořádají soutěže o nejlepší klobouček.

Foto: wikimedia.org

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

4 komentáře: „Velikonoce v Anglii“

  1. Hello there!
    This is quite a peace of a nice writting, but some particular are missing. Otherwise, it is fine article anymway…! :)

    Very Best

    Mark of Scotland

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>