Nejpopulárnějším skotským trekem je bezesporu West Highland Way. Tento sedmidenní pochod (7 dní je dostačující na jeho zvládnutí) začíná v malém skotském městečku Milngavie, které leží nedaleko skotského města Glasgow. Vede napříč vysočinou do sto padesát dva kilometrů vzdáleného Fort Williamu. Do města pod nejvyšší horou Velké Británie – Ben Nevis (1344 m).

Jižní část trasy vede nížinou a podél břehu jezera Loch Lomond. Poté West Highland Way začíná stoupat do Skotské vysočiny, aby pak v severních etapách procházela pustými náhorními planinami a odlehlými údolími.
Celá trasa vede odlehlou skotskou krajinou, ale každá etapa může být zakončena v místě, kde člověk dostane něco málo k jídlu a postel. Ale dobrodruh se může těmto zařízením vyhnout a vychutnat si tak krásu Skotska do posledního doušku.
Přístup do oblasti – jak se dostat z Glasgow do Milngavie
Vlakem
V Glasgow jsou dvě velká nádraží – Central a Queen Street. Vlaky odjíždějí střídavě z obou nádraží přibližně každých 15 minut. Cesta trvá cca 25-30 minut. Cena 3,30 liber (stav leden 2015). Spoj si můžete najít na stránkách ScotRail (vpravo nahoře „Buy Ticket“)
Autobusem
Cesta autobusem z Glasgow do Milngavie je časově malinko náročnější (cca 45minut), ale o něco levnější. Autobusy (poskytovatel First Edinburgh, First Glasgow) odjíždějí z Buchanan Bus Station každých cca 20 minut.

Přístup do oblasti – jak se dostat z Fort William do Glasgow?
Vlakem
ScotRail provozuje pravidelné spojení mezi Fort William a Glasgow. Cesta trvá přibližně 4 hodiny a cena je cca 13-30 liber (záleží jak moc dopředu si lístek koupíte).
Autobusem
Autobusem je cesta určitě levnější a rychlejší (cca 3 hodiny) než vlak. Je vhodné si lístky koupit dopředu (někdy jsou pak za směšnou cenu). Autobusy Scottish Citylink zajišťují dopravu mezi Glasgow a Fort William, takže je možné na několika místech (Inverarnan, Crianlarich, Tyndrum, Bridge of Orchy, Glen Coe and Ballachullish) během treku na tento autobus nastoupit.
Odkazy na dopravce:
- Scottish Citylink
- ScotRail
- First Edinburgh, First Glasgow (autobus v okolí Glasgow a Edinburghu)
- Traveline Scotland – vyhledávač (vlak, bus, metro,…)
K cenám jízdenek. Ve Skotsku (a nejen tam) si hodně hrají na různé slevy. Hromadné slevy, denní jízdenky, včasně zakoupené jízdenky jsou levnější atd. Pokud dostatečně dopředu plánujete nějakou akci, stojí za to se o slevách informovat. Určitě se vyplatí koupit co nejdříve jízdenku dopředu třeba skrz internet. Není se čeho bát. Tohle tam mají relativně dobře propracované.

Časový rozvrh
Celá trasa se dá zvládnout za 5 dní. Ale to už je spíše fofr turistika a určitě si to člověk moc neužije. Na celou trasu si vyhraďte minimálně 7 dní, ale raději o den déle.
Rozvrh pro 5 dní
- Milngavie – Balmaha (32km)
- Balmaha – Inverarnan (33km)
- Inverarnan – Bridge of Orchy (30km)
- Bridge of Orchy – Kingshouse (21km)
- Kingshouse – Fort William (35km)
Rozvrh pro 7 dní
- Milngavie – Balmaha (32km)
- Balmaha – Inversnaid (22km)
- Inversnaid – Crianlarich (21km)
- Crianlarich – Bridge of Orchy (21km)
- Bridge of Orchy – Kingshouse (21km)
- Kingshouse – Kinlochleven (12km)
- Kinlochleven – Fort William (22km)

Možnosti ubytování a stravování
- pod stanem v kempu
- pod stanem mimo kemp
- v bothies
- v bunkhouse, hostelech a b&B
- v guest house, hotelech
Ubytování pod stanem ve volné přírodě
Takzvané stanování na divoko je ve Skotsku tolerováno pod podmínkou, že člověk bude šetrný k přírodě. Jediný úsek, kde se nesmí stanovat nadivoko (opravdu pečlivě hlídají místní rangeri) je mezi Drymen a Ptarmigan Lodge. Ale je to vcelku krátký úsek, který se dá přejít během jednoho dne.
Někdy je ovšem problém najít vhodné místo. Zvláště na severu. Terén je dost členitý a okolní pastviny jsou ve většině případech ve svahu. Když už najdete rovný plácek, tak bývá dost často podmáčený. Ale kdo hledá, vždy najde. Na WHW je několik oficiálních míst určených přímo pro stanování (většinou v blízkosti vodního zdroje). Jsou vyznačené na mapě.
Ubytování pod stanem v kempu
Podél trasy je několik kempů, které jsou velice dobře vybavené (sprcha, dost často zde najdete pračku a sušičku). Ceny okolo 5-7 liber za osobu. Někdy se platí i za stan.
Ubytování v Bothies
Zvláštností nejen této trasy, ale i celého Skotska, je ubytování v Bothies. Jsou to staré kamenné domy, které opravuje a provozuje MBA (Mountain Bothies Association). Spí se převážně na podlaze ve vlastních spacácích a topí se v krbu. Většinou se zde sejde více trekařů, takže je o zábavu postaráno. Na WHW jsou dvě taková ubytování.
- Doune Byre – odkaz na GoogleMaps
- Rowchoish – odkaz na GoogleMaps (někde tam v tom lese je)
Bunkhouses, hostely, (B&B)
Podél cesty je několik levných ubytování Ceny: 12 – 20 liber (hostel), 20 liber a více (B&B)
Guest Houses, Hotely
Převážně ve větších vesničkách trekař může najít hotel nebo Guest house, kde nabízejí komfortnější ubytování. Ceny jsou různé. A pro nás dosti vysoké.

Popis trasy
Celá WHW je velice dobře značená. Trasa vede převážně po zpevněných cestách a cestičkách. Dá se ujít za pět dnů, ale doporučuje se připravit si na ní 7-8 dní. Samozřejmě není problém na trase odbočit a prozkoumat jiné zajímavé zákoutí skotské vysočiny. Můžete využít zajímavé služby – odvoz zavazadel. Člověk si pak nechá vozit bagáž z místa na místo a může jít na lehko jen se svačinou. WHT vede sice převážně skotskou divočinou, ale několikrát na trase křižuje velké silnice. Je tak možné, v případě potřeby, použít autobus. Stejné je to s vlakem.

Voda a jídlo
V jižní části trekař minimálně jednou denně projde vesničku, kde může najít malý obchod. Stejně tak kempy (ty lepší) mají svůj obchod. Ve střední a severní části je to už horší. Tam trekař narazí na obchod tak po cca 40km. Je třeba se zásobit jídlem minimálně na dva dny. Samozřejmě, že je možné zakoupit hotové jídlo v místech ubytovaní. Voda se dá sehnat všude (kempy, hostely, potoky…).
V nouzi jsme používali vodu z místních potoků. Tu jsme ale raději chemicky ošetřili (chlorové tablety).

Mapy, průvodce a GPS
Turistické mapy lze koupit v každém informačním centru. Dále je možné mapy koupit v různých obchodech (potraviny, suvenýry…). Doporučuji si pořídit mapy 1:50000 od Ordnance Survey. Mapy v měřítku 1:25000 jsou zbytečně podrobné.
Vzhledem k tomu, že je trasa velice dobře značená, vystačí si trekař i s mapovým průvodcem od Harveymaps (mapa je i v digitální podobě pro Iphone a Android). Ta obsahuje mapu a informace (ubytování, kde nakoupit, kempy…). Lze ji pořídit například na Amazon.co.uk nebo v informačních centrech přímo na trase
Mapy potřebné pro trek The West Highland Way
Průvodce na internetu
Oficiální stránku WHW můžete najít zde.

Počasí
Počasí ve Skotsku je vlhké, nestálé, větrnné. Roční srážky jsou zde 2000-3000mm. Informace můžete najít třeba zde nebo zde. Nebo zde na stránkách: Předpověď počasí Skotsko
Bezpečnost a riziko
Trasa je benáročná. Není třeba žádné zajišťovací techniky. Každopádně je potřeba si na nohy obout dobré a pevné boty a na sebe si vzít nepromokavé oblečení. Skotsko je velice vlhké a počasí občas, nebo spíše dost často, překvapí.

Bankomaty na trase
- Fort William
- Milngavie – začátek trasy, ve městě je několik bank
- Drymen (RBS)
- Tyndrum – tuším, že byl někde u pošty
- Kinlochleven – u pošty
- Crianlarich – měl by být u pošty, ale nejsem si tím úplně jist – (google hlásí, že tam je)
Doporučuji si raději vybrat peníze v Glasgow. Jak už tu bylo psané, někdy je s bankomaty problém a přeci jen jich je v Glasgow více (stav 2008 – nyní je to už asi lepší)
Důležité odkazy
Popis trasy v anglickém jazyce:
- Stage 1: Milngavie to Drymen
- Stage 2: Drymen to Rowardennan
- Stage 3: Rowardennan to Inverarnan
- Stage 4: Inverarnan to Tyndrum
- Stage 5: Tyndrum to Inveroran
- Stage 6: Inveroran to Kings House
- Stage 7: Kings House to Kinlochleven
- Stage 8: Kinlochleven to Fort William
Stránky v českém jazyce:
- diskuze o Skotsku na outdoorforum
skvělá práce!
Pristi rok v kvetnu se tam chystam. Uz aby to bylo
Hezky a prakticky napsano
West Highland Way má pokračování pod jménem Great Glen Way a to z Fort William až do Inverness. Těchto dalších 127 km vede vesměs lesními cestami podél Caledonian kanálu. Bohužel tato trasa není tak záživná jako WHW a je vhodnější ji absolvovat na kole. V obou případech doporučuji si sebou vzít mapy a trasy řádně nastudovat. Pro nepřipraveného turistu z Česka může být místní styl značení (nebo spíše neznačení) poněkud iritující.
sla jsem ji v zari 2011 a byla jsem nadsena letos pujdu zase pruvodce jsem koupila na amazonu a uplne mi stacil, znaceni je dostatecne neni treba ty mapy
Cus, jakeho pruvodce sis poridila?
Ahoj, na kolik peněz vyjde takový trek finančně? Počítám letenka do Edinburghu…a co dál? Kolik stojí vlak mezi Edinburghem a Glasgow a Fort William a Glasgow?
Tady je popis treku v AJ z loňského léta.
https://magicaltravelling.com/misty-scotland-430
Ahoj v češtině ho náhodou nemáš..? A jak jste řešili cestu zpět do Edinburgu?