The Snowdon Horseshoe - hřeben ostrý jako břitva (foto Michal Ruš)

The Snowdon Horseshoe

Snowdon (Yr Wyddfa ve welštině) – 1085m.n.m, nejvyšší hora Walesu. Nejznámější a asi nejnavštěvovanější hora ve Walesu. To „asi“ bych si měl odpustit, protože Snowdon je nejnavštěvovanější hora ve Walesu. Snowdonia je pohoří celkem klidné a opuštěné. Lidí zde moc nepotkáte. Ale okolí Snowdonu je vždy plné turistů.

The Snowdon Horseshoe
The Snowdon Horseshoe

Dnes bych vám chtěl představit jednu z nejkrásnějších tras na Snowdon (1085m.n.m). Jmenuje se The Snowdon Horseshoe. Bohužel opět velice oblíbená trasa, takže si moc klidu neužijete. Výstup na Snowdon je totiž velice často považován za společenskou událost. Přijíždějí nejen osobní automobily, ale spousty dodávek a mikrobusu plné turistů. Málo kdy najdete jen osamělého turistu, jdouc na Snowdon. Spíše potkáte hlouček štěbetajících lidí. Ale opravdu. I tak to stojí za to. Určitě by byla škoda tuto trasu nezkusit.

The Snowdon Horseshoe - Grib Goch (923m.n.m), vravo jezero Llyn Llydaw. Foto: Michal Ruš
The Snowdon Horseshoe – Grib Goch (923m.n.m), vravo jezero Llyn Llydaw

Tato trasa má v podstatě vše, co od horské trasy očekáváte. Nádherná a průzračně čistá jezera. Panoramatický výhled na celou Snowdonii, který vám vyrazí dech. Balancování na úzkém horském hřebeni. Tvrdý terén, kde zaměstnáte i své ruce (angl. scrambling).

The Snowdon Horseshoe - hřeben ostrý jako břitva (foto Michal Ruš)
The Snowdon Horseshoe – hřeben ostrý jako břitva (foto Michal Ruš)

Ale nebojte se. Těžké úseky jsou krátké, takže trasu zvládne i průměrně zdatný turista. Jediné, na co bych rád upozornil je, že nedoporučuji tuto trasu jít ve špatném počasí. Mokrá skála je velice kluzká, ale hlavně v mlze je nahoře špatná orientace a hrozí nebezpečí pádu. A navíc. Přijdete o ty krásné výhledy a to je opravdu škoda.

The Snowdon Horseshoe - hřeben ostrý jako břitva (foto Michal Ruš)
The Snowdon Horseshoe – hřeben ostrý jako břitva (foto Michal Ruš)

Výchozím bodem je parkoviště na Pen-y-Pass. Pokud jedete autem, určitě se nespoléhejte, že zde najdete místo pro svého miláčka. Zvláště v sezóně a za pěkného počasí je šance opravdu mizivá. Auta se běžně parkují podél príjezdové silnice. Nebo je možné parkovat v Nant Peris v dolní části Llanberis a použít na Pen-y-pass autobus. Nevlastníte-li auto, dostanete se na Pen-y-Pass autobusem. A jestli nevíte jak, koukněte se na článek o dopravě ve Snowdonii.

The Snowdon Horseshoe - na trase mezi Grib Goch a Snowdonem (foto Michal Ruš)
The Snowdon Horseshoe – na trase mezi Grib Goch a Snowdonem (foto Michal Ruš)

Ještě jedna zajímavost se váže k Pen-y-pass. Naleznete zde velice známý hostel. V minulosti se zde ubytovalo několik celosvětově známých horalů. Tento hostel se pyšní i tím, že zde nějaký čas pobýval George Leight Mallory, který v r. 1920 vedl tři britské expedice na Mount Everest.

Ale kudy teď? Pen-y-pass je totiž výchozím místem pro tři populární trasy na Snowdon. Miner´s Track, Pig Track (též taky Pyg Track) a na Crib Goch (Snowdon přes Grib Goch). My se vydáme po Pyg Track, jejíž začátek najdeme za budovu, kde sídlí informační centrum, HS a výborné The Gorphwysta cafe. Cesta je ve svahu velice dobře viditelná. Pomalu stoupáme podél horní části údolí Llanberis. Cesta nám nabízí úžasný výhled dolů do údolí.

The Snowdon Horseshoe - vpravo Snowdon, dole jezera Glaslyn a Llyn Llydaw (foto Michal Ruš)
The Snowdon Horseshoe – vpravo Snowdon, dole jezera Glaslyn a Llyn Llydaw (foto Michal Ruš)

Po půl hodině dojdeme na malé rozcestí. Zde opustíme Pig Track a odbočíme vpravo. Přelezeme malý plůtek a míříme k vysoké stěně Grib Goch. Určitě teď uvidíte vysoko nad sebou několik turistů, jak šplhají strmou stěnou. Vypadá to děsivě, ale není to tak složité. Je dobré se pod stěnou zastavit a podívat se, kudy dál. Žádné turistické značení zde nenajdete, ale za ta léta jsou ve stěně vyslapány cestičky a stupy. Stači se dívat dopředu, pardon nahoru, a oči vás povedou až na vrchol. Nakonec zjistíte, že cesta vzhůru je opravdu snadná a tento úsek si oblíbíte a budete na něj rádi vzpomínat.

Dosáhli jsme vrcholu Grib Goch (921m.n.m). Vlasně nedosáhli. Skutečný vrchol je cca 200m před námi na hřebeni a jeho výška je 923m.n.m. Přeje-li nám počasí, naskytne se nám po pravé straně úžasný výhled do hlubokého údolí Llanberis. Po levé strané se nám nabízí úžasný pohled na jezero Llyn Llydaw a Glaslyn. Obě jezera mají jedinečnou modrou barvu. Mají vysoký obsah mědí a tak se v jejich studených hlubinách nenajde skoro žádný život. Jezero Llyn Llydaw je také známé tím, že do něho král Artuš odhodil meč Excalibur.

The Snowdon Horseshoe - Snowdon (foto Michal Ruš)
The Snowdon Horseshoe – Snowdon (foto Michal Ruš)

Nyní nás čeká nejzajímavější a pro někoho nejsložitější úsek cesty. A tím je úzký hřeben široký jen několik málo centimetrů. Pohled je to pro někoho úžasný, pro někoho méně úžasný. Ale neděste se. Z pravé strany je sice hluboká propast, ale z levé strany je svah mírný. Doporučuji nechodit přímo po ostří hřebene, ale více po levém svahu a rukama se přidržovat vrcholu hřebené. Nejobtížnější úsek je dlouhý asi 200m a po jeho zdolání se objevíte na skutečném vrcholu Grib Goch (923m.n.m). Po dalších 90m stanete na vrcholu Goch Pinnacles. Na tento vrchol je třeba vylézt strmější část za pomocí rukou. Následuje průsmyk Bwlch Coch (858m.n.m) který odděluje Grib Goch a Grib-y-ddisgl. Zde už je cesta schůdnější. Určitě se stále držte hřebene. Nedoporučuje se jít po svahu, protože zde hrozí sesuv kamení a možnost pádu. Pokračujeme po hřebeni až na vrchol Grib-y-ddisgl a pak dále  přes vrchol Garnedd Ugain (1065m.n.m) až na nejvyšší vrchol Walesu – Snowdon (1085m.n.m). Na vrcholu najdeme Snowdon Summit Cafe a rozestavěnou stanici horskéhé železnice (stav léto 2009). Z vrcholu se nám naskytne krásný panoramatický výhled na celé pohoří Snowdonie. Zajímavé je, že za jasného počasí je možné ze Snowdonu vidět všechny čtyry části anglického souostroví – Wales, Anglii, Skotsko a Irsko. Při trošce štěstí je možné vidět i Isle of Man, Lake District nebo Wicklow Mountains v Irsku.

The Snowdon Horseshoe. Pen-y-pass. Vlevo Miners´ Track, vpravo Pyg Track (foto Michal Ruš)
The Snowdon Horseshoe. Pen-y-pass. Vlevo Miners´ Track, vpravo Pyg Track (foto Michal Ruš)

Nyní nás čeká sestup a návrat na Pen-y-pass. Od budovy stanice horské želetnice se vydáme jihozápadním směrem. Kopírujeme trasu Rhyd Ddu, South Ridge a Witkin path. Asi po sto metrech opouštíme cestu Rhyd Ddu a South Ridge a odbocíme vlevo a následujeme Witkin path. Pokračujeme po ceste vedoucí sutí. Dostaneme se na plošinu Bwlch y Saethau. Po několika metrech se dostaneme na další rozcestí. Zde opouštíme i Witkin path a dále pokračujeme na působivě tvarovaný vrchol Y Lliwedd (898m.n.m). Pokračujeme po hřebeni na druhý vrchol Y Lliwedd (893m.n.m). Ještě kousek pokračujeme po hřebeni, který nás zavede na travnatý svah. Zde už najdete cestu, která se napojí na hlavni trasu na Snowdon (Miners Track – hornicka cesta). Odsud už je to jen kousek na Pen-y-pass.

The Snowdon Horseshoe - Snowdon (foto Michal Ruš)
The Snowdon Horseshoe – Snowdon (foto Michal Ruš)

Informace

Obtížnost: těžká
Potřebný čas: 6,5h
Vzdálenost: 11,5km
Nejvyšší bod: Snowdon (Yr Wyddfa) 1085m.n.m

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>