Cape-Wrath-Trail-00312

The Cape Wrath Trail

Chcete poznat skutečné Skotsko? Toužíte si odpočinout a prožít několik dní v úžasné přírodě, daleko od civilizace? Toužíte poznat divočinu, ale nechcete za ní cestovat přes půlku zeměkoule? Tak se vydejte na sever Skotska a s batohem na zádech projděte The Cape Wrath trial. Tento 320km dlouhý trek vám zabere minimálně 14 dní (14 dní je dostačující na jeho zvládnutí).

Trek začíná v jednom z nejznámějším měst skotského severu – Fort William, které leží pod nejvyšší horou Velké Británie, Ben Nevis (1344 m). Vede napříč divočinou severního a západního Highlands na Cape Wrath.

Jižní část trasy vede místy, kde občas potkáte vesničky a lidi, ale v severní části budete většinou sami. Doprovázet vás budou jen ovce a denně potkáte několik opuštěných stavení, kde dříve žili Skotští pastevci. Ano. Na severu už je jen krásná divočina.

Trek je neoficiální a není nijak značený. Ale je to taková skotská ikona. Spousta skotských trekařů jí bere za svůj životní cíl. Trasa je středně náročná a tak ten, kdo ji zvládne, je na svůj výkon patřičně hrdý. A i mezi Skoty je její zdolání patřičně uznáváno.

The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail (foto: Michal Ruš)

 

Jak už bylo napsáno. The Cape Wrath Trail není oficiálně značená. Na internetu se najde několik popisů tohoto treku, které se od sebe malinko liší. Ale tyto rozdíly nejsou markantní.

Přístup do oblasti (z Glasgow do Fort William)

Vlakem

ScotRail provozuje pravidelné spojení mezi Glasgow a  Fort William. Cesta trvá přibližně 4 hodiny a cena je cca 23 liber.

Autobusem

Autobusem je cesta určitě levnější a rychlejší (cca 3 hodiny) než vlak. Je vhodné si lístky koupit dopředu (někdy jsou pak za směšnou cenu). Autobusovou dopravu zajišťuje Scottish Citylink(0870 550 5050)
Odkazy na dopravce:
Pokavaď přiletíte na letiště v Edinburghu, použijte opět vlak nebo autobus. Do Glasgow jezdí pravidelné vlakové a autobusvé linky každých cca 30 minut. Autobus jezdí ze St Andrew Square nedaleko známé Princes st. Vlak jezdí z nádraží na Princes st. Do centra se dostanete air busem č. 100 (cca 6 liber).
The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail (foto: Michal Ruš)

Přístup do oblasti (z Cape Wrath do Glasgow)

Cesta zpět do civilizace je trošičku složitější. Celá cesta je zdlouhavá, ale odměnou vám bude krásný výhled z okna. Některé scenérie jsou opravdu úžasné.

Vlakem

ScotRail provozuje pravidelné spojení mezi Inverness a Glasgow. Cesta trvá přibližně 4 hodiny. Do Inverness se musíte dostat autobusem z Durness.

Autobusem

Autobus jezdí z nedaleké vesničky Durness. Ze severu jezdí pouze jedna společnost, nabízející přímé linky do Inverness, a to Tim Dearman Coaches. V Inverness už si můžete vybrat mezi vlakem a autobusem. Je také možné použít autobus a přestoupit například v Lairg. Vzhledem k tomu, že se snad každý rok mění jízdní řády do této oblasti, odkáži vás na stránky Traveline Scotland, kde už si spoj pro vás nejvhodnější najdete. Autobusovou dopravu z Inverness zajišťuje například Scottish Citylink (0870 550 5050)
Odkazy na dopravce:

Časový rozvrh

Celá trasa se dá zvládnout za 14 dní. Je to asi tak minimum, aby jste si ji opravdu užili. Běžně se doporučuje trasu rozkouskovat na 14 – 17 dní.

The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail (foto: Michal Ruš)

Možnosti ubytování / stanování

Možností je hned několik:
 • pod stanem mimo kemp
 • pod stanem v kempu
 • v Bothies
 • Bunkhouses, hostely, (B&B)
 • Guest Houses, hotely

Ubytování pod stanem ve volné přírodě

Takzvané stanování na divoko je ve Skotsku tolerováno pod podmínkou, že člověk bude šetrný k přírodě. V severní části treku v podstatě jinou možnost ani nebudete mít (další možnost jsou Bothies, viz níže).

Ubytování pod stanem v kempu

V jížní části treku je podél trasy několik kempů, které jsou velice dobře vybavené. Ceny: cca od 5 liber za osobu, někdy se platí i za stan a sprchu.

Ubytování v Bothies

Zvláštností nejen této trasy, ale i celého Skotska, je ubytování v Bothies. Jsou to staré kamenné domy, které opravuje a provozuje MBA (Mountain Bothies Association). Spí se převážně na podlaze ve vlastních spacácích a topí v krbu. Většinou se zde sejde více trekařů, takže je o zábavu postaráno. Více informací o bothies najdete ve článku Bothies – levné ubytování ve Skotsku

Bunkhouses, hostely, (B&B)

V jížní části treku se podél cesty občas najde několik levných ubytování. Ceny: 12 – 18 liber (hostel), 25 a vice (B&B)

Guest Houses, hotely

Převážně ve větších vesničkách trekař může najít hotel nebo Guest house, kde nabízejí komfortnější ubytování. Ale jen v jižní části treku.

The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail (foto: Michal Ruš)

Popis trasy

Je těžké zde napsat průběh celé trasy, proto na konci článku uvedu zajímavé zdroje, kde je možné alespoň částečnou představu o průběhu treku získat. Pak už jen stačí v mapě najít tu svojí správnou cestičku. No, ono se někdy stane, že jí v mapě najdete, ale ve skutečnosti tam skoro není. Ano, spousta cest je spíše stezkou pro ovce.

Jak už bylo psáno. Trek není oficiálně značený, takže se bez mapy neobejdete. Dobré je mít s sebou i základní navigační udělátka (GPS, busola). Spousta trekařu pojímá tento trek opravdu po svém. Využívají opuštěnosti hor a tak si svojí trasu volí co nejdále od civilizace. Někdy opravdu naschvál, aby zažili opravdové dobrodružství, kdy si na zádech musí nést jídlo a věci na několik dní.

The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail (foto: Michal Ruš)

Nejvhodnější doba na trek

Nejideálnější je květen, červen, kdy je na severu relativně stálé počasí. Červenec, srpen je taky vhodný, ale v tomto období vám budou otravovat život midges (více o nich v článku: Midges – prokleti Skotska). Další, velice vhodné období na trek, je září a říjen.

Jídlo a voda

V jižní části trekař minimálně jednou denně projde vesničku, kde může najít malý obchod. Stejně tak kempy (ty lepší) mají svůj obchod. Ve střední části je to malinko horší. Tam trekař narazí na obchod tak po cca 40km. Člověk by se tak měl zásobit jídlem minimálně na dva dny. Samozřejmě, že je možné zakoupit hotové jídlo v místech ubytovaní. Na severu Skotska nenajdete skoro nic. Tam si člověk musí vše nést poctivě na zádech. Voda se dá sehnat všude (kempy, hostely, potoky…)

Mapy a průvodce

Turistické mapy lze koupit v každém informačním centru. Dále je možné mapy koupit v různých obchodech (potraviny, suvenýry…). Nejlepší je si pořídit mapy 1:50000 (1:25000 jsou zbytečně podrobné, ale na posledních pár kilometrů na severu by se mohly hodit – my jsme si vystačili i tak s padesátkama) od Ordnance Survey.

Potřebné mapy od Ordnance Survey (Landranger mapy -1:50000)

Průvodce na internetu

Oficiální stránku treku můžete najít zde.

The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail (foto: Michal Ruš)

Počasí

Vlhké, nestálé, větrno. Informace můžete najít třeba zde nebo zde.

Bezpečnost a riziko

Celá trasa je náročná, ale není nebezpečná. Zvládne ji průměrně zdatný trekař. Asi nejvíce obtížné je celková vzdálenost treku a občas na severu docela vlhké podloží, které ztěžují průchod terénem. Není třeba žádné zajišťovací techniky. Každopádně vzít s sebou dobré a pevné boty, nepromokavé oblečení, dobrý stan a spacák. Skotsko je velice vlhké a počasí taky občas překvapí.

Odkazy

Na youtube jsem našel docela pěkná videa. Samozřejmě, že je jich tam mnohem více. Takže doporučuji projít.

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

3 komentáře: „The Cape Wrath Trail“

 1. Díky za tyhle informace, po přečtení článku jsem učinil definitivní rozhodnutí a Cape Wrath trial letos zkusil. Musím však poopravit co je tu napsaný a může ledas koho překvapit: Trasa se v žádným případě nedá zvládnout za 14 dní, leda že byste ji proběhli. Má přes 300 km, možná 350 se vším všudy, takže nevím kdo je schopnej jít denně 25 km s těžkou krosnou a ještě si trasu užívat. Vidím to tak na měsíc, aby jste si ji skutečně užili a minimáně 3 týdny když budete hodně spěchat. Nemyslím si, že jsem nějakej pápěrka, ale uvědomte si, že tam není značená cesta, většinou pujdete po mokrem terenu, my jsme se občas propadali až po kolena, většinu času prší, lítají tam midges a je to divočina! Ale i tak vřele doporučuju. My jsme šli nakonec jen kousek – Fort William – Loch Nevis, kde došly zejména psychické síly, tak sme šli do Inverie-Malaig a odsud na Skye (taky vřele doporučuju). Skotsko je nádherné, ale nic vám nedá zadarmo a hlavně chce to na všechno hodně hodně času! Good luck

  1. Jeg har et sÃasnekb¸rn som bor i Hong Kong. Hans kones foreldre bor i Tokyo, men de har det bare bra alle sammen. Ikke sett noe mye til han pÃ¥ facebook, men nettet er jo nede.

 2. Ahoj Pavle,
  jsem moc rád, že tě náš článek inspiroval.
  CW jsme taky neprošli celý. Šli jsme ho obráceně. Od Cape Wrath dolů. Spodek jsme měli tak nějak částečně prošlý, protože jsme tam žili. Máš pravdu, že 14 dní je asi málo, aby si to člověk opravdu užil. My sice šli vršek několik dní a těch 25km denně dali, ale není to asi pro každého. Nahoře jsme se bortili po kolena do rašeliniště a dost často bloudili (trasa není značená, jde se jen po „ovčích“ stezkách a dle mapy). Bylo někdy dost náročné (taky jsme trek ukončili předčasně, protože jsem si uhnal zánět do obou chodidel). Tech 14 dní jsem bral dle místních zdrojů. Ono to jde a dá to záhul. A místní to tak dávají.
  JInak příště doporučuji ten vršek. Ten je opravdu úžasný. A Skye…to je kapitola sama pro sebe. Nádhera.
  Michal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>