Skotská snídaně - Scottish breakfast

Skotsko – jídlo a pití

Když se řekne skotská kuchyně, tak to ve většině z vás vyvolá smíšené pocity. Nudná, chudá a nezajímavá. Ale není tomu vždy. Skotská kuchyně dokáže překvapit. Jídlo bývá výživné a velice často dosti kalorické. Za to může pravděpodobně zdejší vlhké a deštivé počasí, kdy člověk potřebuje spousty kalorií, aby neprochladl.

Běžná jídla a speciality

Haggis je pravděpodobně nejznámější skotský pokrm. Ale když přijde na to, co Skotové skutečně nejčastěji vaří a jedí, nesporným vítězem se stane sekané maso (mince) a brambory (tatties). Skotové sekané hovězí maso nejprve osmaží na pánvi a pak ho společně s česnekem a mrkví pozvolna dusí. Takto připravený pokrm podávají nejčastěji s bramborovou kaší. Je zvláštní, že tento jednoduchý pokrm je opravdu chutný.

Snídaně

Možná by si někdo myslel, že každý Skot po ránu jí jejich slavnou porridge – ovesnou kaší. Ale v dnešní době již není tak populární. I když skotské děti k ní mají mnohem vřelejší vztah než ty české. Když už si ale Skot udělá porridge, tak jí nesladí, ale solí.

Když si v penzionu nebo hotelu objednáte „Full Scottish breakfast“, dostanete talíř a na něm naleznete opečenou slaninu, sausage (párek, který se konzistencí podobá spíše naší vinné klobáse), fazole, opečené rajče, osmažené houby (žampiony), jedno nebo dvě osmažená vejce a jelito (black pudding) nebo Haggis. A k tomu dostanete čerstvý džus a opečený toast. Docela kalorická bomba takhle po ránu. V rybářských vesničkách se dosti často snídají i ryby – grilované sledě, uzené tresky.

Polévky

Skotské polévky se vyznačují svojí chutností a výživností. Skotská broth ze skopového vývaru, ječmene, čočky a hrachu je výživná a chutná. Polévka Cock-a-leekie je vydatná polévka z kuřete a pórku. Skotské polévky jsou velice husté. Skotové mají oblibu v pórkové polévce, rajské polévce, čočkové (uzený vývar) a dýňové. V přímořských oblastech jsou oblíbené polévky z ryb a mořských živočichů. Cullen skink se vaří z uzeného sledě, brambor, cibule a mléka.

Maso a zvěřina

Ve Skotsku si milovníci steaku přijdou na své. Zde si můžete pochutnat na pořádném plátku světově proslulého aberdeen agnus. Velice žádané je jemně vláknité hovězí z Highlands. Zvláště na severu Skotska si můžete dopřát steak ze zaručeně čerstvého masa. Zvěřina se na skotském jídelníčku též objevuje.

Haggis je tradiční a zároveň národní skotské jídlo (zdroj: wikipedia.org)
Haggis je tradiční a zároveň národní skotské jídlo (zdroj: wikipedia.org)

Ryby a mořské plody

Skotsko proslavila jedna ryba. A tím je losos. Skotský losos je proslulý na celém světě. Ale je rozdíl mezi lososy z chovu a lososem divokým, který je dražší. Uzený losos pokapaný citronem je opravdová pochoutka, která se jí s černým chlebem a máslem. Pstruh je taky oblíbená ryba lovena v horských bystřinách. Smaží se v ovesné mouce.

Další oblíbenou pochoutkou jsou uzené tresky (arbroath smokies), které se tradičně jí studené. Oblíbené jsou též uzení sledi (kippers) a uzené nebo pepřové makrely.  Na jídelním stole najdete i langusty (dublin bay prawns), kraby, humry, ústřice, slávky a hřebenatky.

Pudinky

Tradiční skotské pudinky jsou neodolatelné, krémové a kalorické bomby. Cranachan je šlehačka ochucená whisky a smíchaná s osmaženými ovesnými vločkami a mandlemi. Atholl brose je směs šlehačky, whisky, medu a řídké ovesné kaše. Clootie dumpling je hutný puding s hrozinkami.

Pití

Skotská whisky je nejznámější místní alkoholický produkt. Destiluje se zde nejméně od 15. století. Dále existují likéry, založené na whisky. Například Drambuie. Nebo se velice často míchá whisky se zázvorovým vínem (whisky-mac).

V hospodě si Skotové objednávají „half“ nebo „nip“ whisky k pintě nebo půlpinty piva (half and a half). „Scotch“ si objednává jenom turista. Co jiného by si ve Skotsku nalévali, že? Standardní panák whisky má buď 0,25ml nebo 0,35ml.

Skotské pivo se vaří po celém Skotsku a je velice oblíbené. Nejznámější velké pivovary jsou Youngers, McEwans, Scottish & Newcastle a Tennent´s. Ale v oblibě jsou malé pivovary, kde dostanete zpravidla chutnější pivo a hlavně dost často velice silné. Například Skullsplitter na Orknejích má 8,5 objemových procent alkoholu.

Nejznámějším nealkoholickým nápojem je Barr´s Irn Bru. Jedná se o sladký, svítivě oranžový šumivý nápoj, který chutná jako žvýkačka. Skotové tvrdí, že je to dobrý lék na kocovinu.

Skotská whisky. (zdroj: wikimedia.org)
Skotská whisky. (zdroj: wikimedia.org)

Vegetariáni a vegani

Ve Skotsku je stejný poměr vegetariánů a veganů k počtu obyvatel jako ve zbytku Británie (cca 10%).  I ta nejzapadlejší hospoda na severu Skotska nabízí alespoň jedno vegetariánské jídlo, případně jsou schopni a ochotni takové jídlo na požádání uvařit. Ve větších městech narazíte na spousty vegetariánských restaurací a jídelen. Najdete zde taky spousty italských a indických restaurací, kde se vaří převážně vegetariánské jídlo. Zvláště v těch indických. Vegani to budou mít mimo velká města složité.

Vegetarián by si měl dávat pozor na jednu věc. Některá skotská jídla se tváří jako vegetariánská, ale není tomu tak. Například zdejší čočková polévka se tradičně připravuje z uzeného vývaru.

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

1 komentář: „Skotsko – jídlo a pití“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>