skotsko-wales-4

Proč Skotsko?

Skotsko je vyhlášené překrásnou krajinou, jejíž půvab spočívá v kombinaci hor a jezer. Více než polovina Skotska je hornatá. Vydejte se divokou krásou údolí Glen Coe nebo se projeďte prastarým parním vlakem přes glenfinnanský viadukt a obdivujte horské scenérie kolem jezera Loch Shiel. Toulejte se po březích Loch Maree posetého ostrůvky nebo si vyjeďte lodí k jedinečnému Loch Coruisk.

Skotsko je pro pěší turistiku jednou z nejkrásnějších zemí v Evropě. Nejoblíbenější trasa je West Higland Way, jež se vine překrásnou krajinou z Glasgow do Fort William. Méně frekventovaná a dvakrát delší trasa je Southern Upland Way. Mnoho překrásných tras je kolem Edinburghu na pobřeží File Coastal Path.

Skotsko je země nádherných hor, tajemných jezer a divokého pobřeží. Vezměte si mapu a vydejte do Skotska na dovolenou. Určitě nebudete litovat.

Unikněte pevninským davům a městskému shonu na poklidný a romantický ostrov Eigg nebo vyražte do divočiny Knoydart. Určitě navštivte Glen Affric. Nádherné to místo, které jen tak něco nepřekoná.

Toužíte po divočině a absolutní neexistence civilizace? Vydejte se na ostrov Jura, kde vás čeká možnost náročné turistiky. Celé dny nepotkáte civilizaci.

Když se řekne Skotsko, každý si představí hrady a zámky. Těch je tu opravdu mnoho. Šlechtici jimi dávali a dávají, najevo nejen svou moc, ale i vkus Najdete zde elegantní, neoklasicistní díla Roberta a Williama Adamových (např. zámek Culzean a Hopetoun House), až po různé projevy skotského barokního slohu (např. Blair nebo Toresay).

Toužíte po divočině a absolutní neexistence civilizace? Vydejte se na ostrov Jura, kde vás čeká možnost náročné turistiky. Celé dny nepotkáte civilizaci.

Skotská města nabízejí podnětnou architekturu, skvělá muzea, galerie, rušné hospody a kluby. Edinburgh je proslulý svým hradem, ale nevynechejme ani královskou jachtu Britanii, vyhlídku z Calton Hill a pohlednicově krásné vesnice Cramond. Určitě si projděte noční Princes Street v Edinburghu.

K nejzajímavější architektuře a designu patří Glasgow School of Art a Willow Tea Rooms. Ještě více kultury nasajete na březích řeky Tay v Dundee.

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>