Proč a jak se registrovat na Home Office (WRS)

Proč a jak se registrovat na Home Office (WRS)

Pracovníci nových členských zemí Evropské unie (Lotyšsko, Estonsko, Litva, Slovinsko, Slovensko, Maďarsko, Česká republika) jsou povinni nejpozději do 30 dnů od nástupu do zaměstnání ve Velké Británii oznámit tuto skutečnost na ministerstvu vnitra. Oznámení se provádí registrací v programu Workers Registration Scheme (WRS). Pokud nepožádáte o registraci do jednoho měsíce od nástupu do nového zaměstnání, váš pracovní poměr se tím stane nezákonným. Nejedná se o pracovní povolení, ale anglické úřady si tímto způsobem dělají představu, kolik cizinců z členských zemí EU v jejich království pracuje. O této skutečnosti by vás měl informovat zaměstnavatel, protože pokud nebudete registrováni na WRS, hrozí zaměstnavateli vysoká pokuta. Stejně tak i vám hrozí zákaz možnosti pracovat ve Velké Británii. Registrovat se musíte pokaždé, když nastoupíte do nového zaměstnání.

Do programu WRS se nemusíte registrovat, pokud se na vás vztahuje některá z následujících podmínek:

 • Odpracovali jste jeden rok nepřetržitě v jednom nebo více zaměstnáních s tím, že přestávka mezi jednotlivými zaměstnáními nebyla delší než 30 dnů.
 •  Jste vyslaný pracovník. To znamená, že váš zaměstnavatel nemá sídlo ve Spojeném království a vy pracujete ve Velké Británii pro zaměstnavatele za účelem poskytování služeb jménem zaměstnavatele
 •  Jste členem diplomatické mise, rodinným příslušníkem takové osoby anebo osobou s jiným nárokem na diplomatickou imunitu
 •  Jste také občanem Velké Británie (držitelem dvojího občanství) nebo jiného státu EHP, kromě nových vstupních států (uvedených nahoře) anebo Rumunska, Bulharska či Švýcarka
 •  Jste student přihlášený na uznávané vzdělávací zařízení ve Velké Británii za účelem odborného vzdělání
 •  Jste osoba v důchodu, která byla zaměstnána nebo samostatně výdělečně činná a dostává důchod nebo přídavky, které pokrývají vaše životní náklady, aniž byste si musel(a) ve Spojeném království žádat o sociální přídavky, a máte ve Spojeném království nemocenské pojištění, které vás kryje proti všem rizikům.
 •  Jste samostatně výdělečně činná osoba (a nejste v placeném zaměstnání);

Jak se na Home Office (WRS) registrovat.

Na stránkách WRS si stáhněte, vytiskněte a vyplňte formulář. Do formuláře uvádíte své osobní údaje, datum příjezdu do Velké Británie, adresu svého pobytu a detaily svého zaměstnání. Váš zaměstnavatel by si měl zhotovit fotokopii (zhotovte si ji i pro sebe). Poplatek (v roce 2010 90liber) hradíte buď pomocí Postal Order (poštovní poukázka s nominální finanční hodnotou, dá se zakoupit na kterékoli poště) nebo vyplněním příslušné části formuláře, kde uvedete detaily své kreditní karty.

K této žádosti přiložte:

 • dopisem od zaměstnavatele, potvrzující datum nástupu do zaměstnání (pamatujte, že nabídky zaměstnání a pracovní smlouvy jsou nepřípustné)
 •  doklad totožnosti – nejlépe občanský průkaz (bude vám vrácen)
 •  dvě barevné pasové fotografie (45mm by 35mm)
 •  doklad o zaplaceni poplatku (šek nebo poštovní platební příkaz).

Vše odešlete na adresu:

Work Permits WRS
PO BOX 492
Durham
DH99 1WU
(poznámka….stav v roce 2010)

Doporučuji zaslat doporučenou nebo spěšnou zásilkou, protože WRS to pomůže zaznamenat příjem vaší žádosti. Ponechejte si potvrzení s číslem doporučené nebo spěšné zásilky.

Zhruba do 2-4 týdnů po odeslání obdržíte zpět svůj doklad totožnosti a registrační kartu, potvrzující vaši registraci ve WRS. Při každé další registraci neplatíte poplatek, pouze uvádíte číslo své registrační karty.

Pokud potřebujete všeobecné rady o vyplnění žádosti nebo objasnění těchto pokynů, obraťte se na zákaznické centrum úřadu pracovních povolení a to od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00 hodin:

Telefon: 0114 207 4074
Fax: 0114 207 5861

Při korespondenci se zákaznickým centrem úřadu pracovních povolení do e-mailu uveďte následující informace:

 • Celé jméno, datum narození a národnost žadatele
 • Referenční číslo WRS, které je na registrační kartě a osvědčení, pokud je už máte
 • Číslo doporučené nebo spěšné zásilky (pokud se vztahuje)
 • Datum odeslání žádosti.

 

Užitečné odkazy:

WRS – oficiální stránky Worker Registration Scheme
WRS dokumenty – zde si můžete stáhnout formulář
Czech WRS – program registrace pracovníků (Worker Registration Scheme – WRS) – pokyny (PDF)

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>