Isle of Skye - Old Man of Storr

Perla Skotska – Isle of Skye

V poslední době se mi hromadí dotazy ohledně skotského ostrova Skye. Kam vyrazit, která místa navštívit, kde se ubytovat, na co nezapomenout, jak vše stihnout…. Skye je bezesporu skutečnou skotskou perlou v moři a kde kdo ji chce alespoň trošku poznat. Proto bych se s vámi rád podělil o své zkušenosti, protože na ostrově jsem nějaký ten den strávil a i těch pár dnů stačilo k tomu, aby si získal v mém srdci místo. Je opravdu krásný, divoký a stojí za to mu věnovat pár dní.

Ubytování

Nabídka ubytování je bohatá. Skotové vědí, kde hledat peníze. Hotely, hostely, rodinné B&B, kempy. To vše zde najdete.

Kempy jsou většinou menší. Některé rodinné na farmách jsou tak malé, že máte pocit, že jste spíše u někoho na návštěvě. Všechny jsou jednoduše, ale kvalitně zařízené. A vždy čisté.

Kemp Sligachan - Isle of Skye (Skotsko)
Kemp Sligachan – Isle of Skye (Skotsko)

Hostely, rodinná B&B s příjemnou atmosférou najdete po celém ostrově. Stejně tak hotel.

Jako dobré výchozí místo považuji Šligachan. Je zde kemp  a v jeho blízkosti hotel. Nádherné místo na úpatí Cuillins Hills. Hned u kempu je autobusová zastávka, takž se odtud snadno dostanete i na druhý konec ostrova.

Seznam kempů najdete v článku „Kempy na ostrově Skye„.

Doprava

Jedním slovem divočina. Alespoň na silnicích a v sezoně. Zvláště na hlavní úzké silnici, která vede kolem celého ostrova. První, co vás asi na ostrově nemile překvapí. Skotové občas někdy trošku více závodí. Ale na malých silničkách v centrální části ostrova  je klid.

Jediná hromadná doprava, kterou zde najdete, je autobus. Vlastně je  ještě možné využít poštovní auta, která na odlehlejších místech fungují jako místní oprava. Mávnete a pokud pošťák jede vašim směrem, tak vás velice rád za malý bakšiš vezme.

Isle of Skye, Skotsko (by Berit from Redhill/Surrey, UK [CC-BY-2.0], via Wikimedia Commons)
Isle of Skye, Skotsko (via Wikimedia Commons)
Autobusem se dostanete na všechna nejznámější místa na ostrově. Jízdní řád se však rok co rok mění, takže vás raději odkáži na nejaktuálnější jízdní řád na internetu. Nejlépe na místního opravce Stage Coach Bus.

Autobusáci jsou většinou příjemní skoťáci s pořádnou dávkou humoru a na požádání vám zastaví všude. A v nejhorším i poradí. Jsou totiž na svůj ostrov pyšní. Nezapomeňte se zeptat na slevy. Každý rok místní dopravce nějakou tu slevu připraví (zlevněné jednodenní jízdenky atd).

Příjezd na ostrov

Od roku 1995, kdy byl otevřen most Skye Bridge, je Skye spojen s pevninou a vy se tak na ostrov můžete dostat bez potíží i autem.

Z velkých skotských měst se na ostrov dostanete autobusy. Citylink provozuje přímé autobusové linky z Glasgow do Portree a Uig (cca40 GBP, 7 hodin, 3x denně). Dvakrát denně také jezdí autobusy z Inverness. Případně je možné použít kombinaci vlak/autobus. Vlakem se dopravit do Kyle of Lochalsh (mimochodem vlak projíždí úžasnou krajinou) a dále pokračovat autobusem.

Na ostrov je možné se dostat i trajektem. CalMac pluje na trase Mallaigu – Armadale a malý trajekt od Skye Ferry na trase Glenelg – Kylerhea.

Isle of Skye - Skye bridge
Isle of Skye – Skye bridge, (via Wikimedia Commons)

Počasí

Víte co znamená „Skye“? Název ostrova je odvozeno ze severského výrazu sky-a, což znamená „zamračený ostrov“. Dokonale výstižné. Zažijete zde klasické skotské počasí. Hustá mračna, mrholení, déšť, mlha, ale třeba i sluníčko. Vše se mění během chvilky. Ráno je mlha a mrholí, ale než dojdete na autobus, je vám pod nepromokavou bundou vedro, jak do vás pere sluníčko. Je třeba se dle toho vybavit.

Isle of Skye - Old Man of Storr, Skotsko (via Wikimedia Commons)
Isle of Skye – Old Man of Storr, Skotsko - (via Wikimedia Commons)

Mapy a průvodce

Pro skotský ostrov Skye budete potřebovat mapy nejlépe od Ordnance Survey č. 23 a 32. V informačních centrech můžete získat čtyřdílný průvodce od Charlese Rhodese. Velice dobrý průvodce v českém jazyce je od Freytag&Berndt „Skotsko“. Mapy běžně koupíte v informačních centrech, která najdete snad v každém větším městě. Koupíte je i v obchodech a v nouzi se můžete poptat i na recepci hostelů nebo jiných ubytovacích zařízeních. Většinou je tam mají.

Popis nejznámějších tras

Skye nabízí jedny z nejhezčích a místy i nejdrsnějších a nejobtížnějších túr ve Skotsku. Ostrov je relativně malý (i když největší ze skotských ostrovů), ale míst, která stojí za návštěvu je zde opravdu mnoho. Týden, dva nestačí na prozkoumání celého ostrova. Možná ani měsíc.

U jednotlivých tras se budu odkazovat na stránky Walking Highlands, kde mají jednotlivé trasy naprosto skvěle a podrobně zpracované (v anglickém jazyce). Najdete zde i odkaz na mapu, kterou si můžete následně vytisknout. Jedná se o klasickou turistickou mapu, kde podklad je stejný jako u Ordnance Survey. Pokud se zaregistrujete (otázka chvilky/zdarma), získáte možnost získat online mapu v měřítka 1:25tis. Bez registrace je možné získat jen 1:50tis. U většiny tras najdete podrobný popis, fotografie a GPS data.

Old Man of Storr

Turisticky nejatraktivnější a nejnavštěvovanější místo na Skye. Podle mého krásné místo se zajímavou atmosférou, zvláště když je zamračeno a mraky škrtají o okolní skály. Davy turistů tuto atmosféru bohužel někdy trošku ruší. Naštěstí se nemusíme držet davu a můžete uhnout z hlavní cesty a jen tak se courat po cestičkách a zmizet i tam, kam běžný turista nemá potřebu zabloudit. Takže i přes velkou návštěvnost se zde dají zažít příjemné chvíle. Výchozí místo je autobusová zastávka na hlavní okružní silnici. Jezdí sem 4x denně z Portree okružní autobus č. 57.

Více informací na stránkách walkhighlands.co.uk (anglicky)

Isle of Skye - Old Man of Storr
Isle of Skye - Old Man of Storr, (via Wikimedia Common)

Od hotelu Flodigarry do Uigu

Příjemná trasa, která vede skrz celý ostrov. Zelené pastviny, vysoké skály a naprosto fascinující výhledy na skoro celý ostrov Skye. Během cesty navštívíte jednu z nejpozoruhodnějších skalních formací ve Skotsku – The Table. Jedná se o náhorní plošinu o velikosti fotbalového hřiště, která je obklopena malými věžemi, do nichž eroze vymodelovala několik rozeklaných oken. Člověk si zde připadá jako na jiné planetě. Někteří šlechticové v minulosti tuto planinu používali k hraní kriketu.

Jedná se o trasu, která vám zabere přibližně 5-6 hodin. Výchozím bodem je Flodigarry hotel, který se nachází na hlavním tahu z Portree. Autobus č. 57 sem jezdí 4x denně.

Itinerář trasy: Flodigarry – Loch Langaig – Loch Hasco – The Prison – The Table – parkoviště na silnici vedoucí do Uigu – Bioda Buidhe – Bealach Uige – Glen Conon – Uig

Tato trasa na walkhighlands.co.uk není bohužel celá. Ale nějaké části zde najdeme. Stačí je pospojovat.

Popis celé trasy najdete i v průvodci od Freytag&Berndt „Skotsko„. Pro názornost přikládám alespoň orientační mapu.

Rubha Hunish

Vysoký skalní útes na samém severním cípu ostrova Skye. Obyčejný „fofr turista“ o něj ani nezavadí. Ale dle mého je to škoda. Vlastně není. Alespoň zde není tolik lidu. Najdete zde krásnou travnatou plošinu, která je obklopena mořem a je z ní překrásný výhled na okolní vysoké útesy. Než se vydáte k útesu, zaskočte si na zříceninu hradu Duntulm castle, který se nachází kousek od silnice ve městečku Duntulm (autobusová zastávka – bus č. 57).

Více informací: Rubha Hunish

Isle of Skye - Rubha Hunish
Isle of Skye – Rubha Hunish (via Wikimedia Commons)

Přechod pohoří Cuillin

Jedná se o krásný, ale opravdu náročný (na některých místech IV. stupeň horolezecké obtížnosti) dvoudenní až třídenní trek. Je to nejobtížnější horská túra v celé Británii.

Ze Sligchanu údolím Glen Sligachan

Krásná trasa skrz Red Cuillin k jezeru Loch Coruisk. Dle mého se jedná o nejkrásnější jezero v celém Skotsku. Jezero je hluboce zařízlé do okolních skal. A je zde zvláštní atmosféra. Tajemná, klidná. A blízkost moře na této atmosféře jen přidává. Kousek od jezera (500m) na vás čeká další zvláštnost ostrova Skye. The Bad Step. Ano. Jeden špatný krok a koupete se. Jedná se o šikmou plotnu přímo nad hladinou moře. Na první pohled to vypadá hrozivě, ale přejít se to dá. Bohužel obejít asi ne…alespoň my jsme nic nenašli. Zpátky je možné se vrátit vedlejším údolím do vesničky Luib.

The Skye Trail

Klasický vícedenní (cca 7 dní) trek, který vás zavede na nejkrásnější místa ostrova Skye. Projdete skrz celý ostrov od severu na jih. Více informací najdete na podrobnějším popisu treku: The Skye Trail

Více informací: The Skye Trail (anglicky) a nebo zde na stránkách  dosveta.com – The Skye Trail.

Další zajímavé trasy na ostrově Skye

Trotternish and Portree

 • Trotternish Ridge – 36 km dlouhá trasa z Flodigarry hotelu do Portree. Celá trasa vede po hlavním hřebeni
 • Hartaval and Baca Ruadh – zajímavá trasa, která vás zavede k Old Man of Storr a dále pak po hřebeni až na vrchol Baca Raudh (639m. n. m.). Po celou trasu se vám naskytnou úžasné výhledy na celou severní část ostrova
 • Storr to Portree coast – úchvatná procházka (cca 22km tam a zpět) po útesech severně od Portree.

Více tras najdete na walkhighlands.co.uk

Dunvegan, Waternish, Glendale

 • Ramasaig to Orbost – 22km dlouhá (jedním směrem) trasa, která vás povede po úchvatných útesech jížního cípu ostrova Skye
 • Waternish Head Circuit – trasa vás zavede na samý severní cípek poloostrova Waternish. Stará stavení, ruiny, opuštěné hřbotovy a na závěr maják. To vše na této trase potkáte.
 • Macleod’s Tables – krátká procházka (cca 11km), která vás zavede na krásnou náhorní plošinu s úžasným výhledem na okolí
 • The Hoe and Waterstein Head – vynikající procházkou podél dramatického pobřeží, navštívíte tři vrchol pobřežních útesů.
 • Macleod’s Maidens – malinko náročnější trasa po pobřeží. Opět ty krásné útesy a dramatické moře

Více tras najdete na walkhighlands.co.uk

Glenbrittle, Carbost, Sligachan

 • Southern Cuillin and Coire Ghrunnda - trasa vás zavede na jedny z nejjižnějších vrcholů této oblasti. Díky jejich pozici je z jejich vrcholů úžasný výhled na ostrov a moře. Jedná se o relativně těžkou trasu
 • Am Basteir – Am Basteir („Kat“) je nádherný a nepřehlédnutelný vrchol v zadní části Coire Basteir. Pokud se ubytujete ve šligachanu, budete ho mít stále na očích. Jedná se o trošičku „vzdušnější trasu“
 • Sgurr nan Gillean – Sgurr nan Gillean je možná nejslavnější z vrcholů Cuillin – populární trasa je sice trošku obtížná, ale stojí za to. Za odměnu vám budou neskutečně krásné výhledy.
 • Sgurr Mhic Choinnich – Sgurr Mhic Choinnich je jeden z nějtěžších Munros v Cuillins Hills. Na jeho zdolání je třeba nejen silných nohou, ale občas i rukou
 • Sgurr na Stri – Maličký Sgurr Na Stri je jen 494 metrů vysoký, ale i tak nabízí všem, kdo se na něj vyškrábou, úchvatný výhled. Výstup je však dlouhý a únavný.
 • Loch Eynort and Preshal Beg – další příjemná a spíše odpočinková trasa podél útesů
 • Glen Brittle and Loch Eynort forestry walk – příjemný okruh s krásným výhledem na Cuillin a za dobrého počasí i na okolní ostrovy. Směs stromů slibuje krásnou barevnou vycházku obzvláště na podzim.

Více tras najdete na walkhighlands.co.uk

Broadford, Elgol, Sconser, Raasay

Více tras najdete na walkhighlands.co.uk

Sleat, Kyleakin, Armadale

Více tras najdete na walkhighlands.co.uk

Broadford, Elgol, Sconser, Raasay

Více tras najdete na walkhighlands.co.uk


Zdroj fotografií:

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>