skotsko-wales-1

Ostrov Skye – Cuillin Hills

Cuillin Hills patří k nejmalebnějším horským hřebenům nejen na ostrově Sky, ale v celé Británii. Mají téměř alpský ráz (jsou také nazývány „skotské Alpy“) – ostré hřebeny, špičaté vrcholy, sutí zasypané rozsedliny a obrovské plochy holých skal. I když nejsou nijak vysoké, působí majestátně a to díky špičatým vrcholům, které vystupují přímo z moře do nadmořské výšky několika stovek metrů. Nejvyšší vrchol je Sgurr Alasdair (993 m. n. m.).

Cuillin Hills se dělí na Black Cuillin a Red Cuillin, známé jako Red Hills. Red Cuillins lemují krásné údolí Glen Sligachan a nabízejí jednu zajímavost. Díky jejich složení (žula s načervenalým nádechem) jsou nádherně zbarvené do oranžova až červena. Zvláště při západu slunce jsou tyto barvy neskutečně výrazné.

Cuillin Hills - Isle of Skye, Skotsko (foto: Michal Ruš)
Cuillin Hills – Isle of Skye, Skotsko (foto: Michal Ruš)

Cuillin Hills jsou opravdu rájem pro všechny vyznavače turistiky a horolezce. Najdete zde mnoho nenáročných túr, které jsou v mezích možností většiny turistů. Ale jdete zde i náročnější trasy, kde je již třeba ovládat základy jištění (Přechod pohoří Cuillins).

Ubytování

Sligachan hotel a Sligachan kemp. Obojí umístěné v krásném prostředí. Další možnost ubytování je v Glenbrittle Youth Hostel ve skandinávském stylu na konci pahorkatiny Cuillin. A nebo u jezera Loch Coruisk. Zde by měl být kemp, ale je zde spousta dobrých míst pro stan.

Doprava

Sligachan leží na hlavní silnici Kyle – Portree. Přímo u kempu je autobusová zastávka.  Lokální autobusové spoje si můžete zjistit online na Stage Coach bus.

Citylink provozuje přímé autobusové linky z Glasgow do měst. Portree a Uig (40 GBP, 7 hodin, 3x denně). Dvakrát denně také jezdí autobusy z Inverness. Případně je možné použít kombinaci vlak/autobus. Vlakem se dopravit do Kyle of Lochalsh (mimochodem vlak projíždí úžasnou krajinou) a dále pokračovat autobusem.

cuillin-hills-940
Cuillin Hills – Isle of Skye, Skotsko (foto: Michal Ruš)

Trasy

Přechod pohoří Cuillin

Jedná se o krásný, ale opravdu náročný (IV. stupeň horolezecké obtížnosti) dvoudenní až třídenní trek. Je to nejobtížnější horská túra v celé Británii.

Ze Sligchanu údolím Glen Sligachan

Krásná trasa skrz Red Cuillin k jezeru Loch Coruisk. Dle mého se jedná o nejkrásnější jezero v celům Skotsku. Jezero je hluboce zařízlé do okolních skal. A je zde zvláštní atmosféra. Tajemná, klidná. A blízkost moře na této atmosféře jen přidává. Kousek od jezera (500m) na vás čeká další zvláštnost ostrova Skye. The Bad Step. Ano. Jeden špatný krok a koupete se. Jedná se o šikmou plotnu přímo nad hladinou moře. Na první pohled to vypadá hrozivě, ale přejít se to dá. Bohužel obejít asi ne…alespoň my jsme nic nenašli. Zpátky je možné se vrátit vedlejším údolím do vesničky Luib.

The Skye Trail

Klasický vícedenní (cca 7 dní) trek, který vás zavede na nejkrásnější místa ostrova Skye. Projdete skrz celý ostrov od severu na jih. Více informací najdete na podrobnějším popisu treku: The Skye Trail


 

Zdroj fotografií: Michal Ruš

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>