mapy-anglie-skotsko-1

On-line mapy Velké Británie

MapymaChcete navštívit Skotsko, Wales nebo jiná úžasná místa Velké Británie. Je vašim snem se toulat s batohem po Skotských horách? Chcete navštívit zajímavá místa? Projít si úžasný Wales, opuštěnou krajinu Skotska nebo navštívit jeden z kouzelných skotských ostrovů? Nic vám v tom nebrání, ale určitě k tomu budete potřebovat mapu.

V UK jsou nejvíce používané mapy od Ordnance Survey. Tyto mapy jsou pro plánování jakékoliv akce nejlepší. Bohužel v ČR se ne zrovna snadno shánějí a když už na ně člověk narazí, tak jsou drahé. No co si budeme povídat, jsou drahé i v Británii. Ale zas na druhou stranu, tam na ně narazíte úplně všude.

Pokavaď plánujeme nějakou akci, tak ani nemusíme dopředu vědět, jakou mapu budete potřebovat. Ono se občas stane, že člověk plánuje a pak najednou zjistí, že by se přeci jen rád podíval ještě sem a pak sem a tohle vidět nemusí. No znáte to. Na taové plánování je potřeba spousta map.

Ale co to budu okecávat. Pro takové to předběžné plánování (ale někdy i finální) jsou nejlepší on-line mapy. A já tu jednu pro vás mám. Na stránkách Streetmap.co.uk najdete on-line mapu, která používá mapové podklady právě od Ordnance Survey. A jsme doma. Plnohodnotné mapy do kterých můžete nahlížet a plánovat. V těchto mapách jsou označené nejznámější trasy v UK (například i mnou popisovana The Snowdon Horseshoe) nebo treky (The West Highland Way). Jsou totožné s papírovýma.

V Anglii nefunguje značení tras jako v ČR, kde používáme barvy (červena, modrá, žlutá, zelená). Angličané své trasy pojmenovávají. Jen významné trasy označují i graficky (jak v mapě, tak i v terénu). Český turista může být někdy zmaten, protože je zvyklý jít a hledat po stromech, sloupech a kdo ví kde ještě turistickou značku. V Anglii je to jiné. Tam přijdete na rozcestí, kde vám ukážou směr a název trasy a pak turisto starej se. Další značení najdete až na dalším rozcestí. Někdy ani tam ne. Občas na cestě potkáte nějaké nenápadné upozornění, že jdete dobře, ale není to jako v ČR.

Z těchto důvodů je důležité používat v Anglii mapu. Zvláště v opuštěných oblastech, jako je Snowdonia ve Walesu, sever Skotska nebo skotské ostrovy. Zpočátku jsem se divil, že skoro každý anglický turista má na krku zavěšené pouzdro s mapou. Po čase jsem zjistil proč. A musím se přiznat, že tohle toulání, kdy je opravdu potřeba mapa se mi moc zamlouvá. Člověk nejde jak robot, ale musí občas hledat i v mapě. Turistika je více svobodná.

Jen tak pro zajímavost. Třeba zde je odkaz na mapu na malou vesničku Kinlochleven který leží na trase The West Highland Way. A určitě jste si na teto mapě všimli takových fialových kosočtverců. Ano, tak jsou značeny v mapách Ordnance Survey nejznámější treky (v tomto případě WHW).

Tak ať se daří.

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>