NIN - National Insurance Number

NIN – National Insurance Number

Co je to vlastně NIN. A k čemu nám bude? Vzhledem k tomu, že ve Velké Británii nepoužívají rodná čísla, potřebují si své občany tak trošku označit. Takže NIN (National Insurance Number) je obdoba našeho rodného čísla. Slouží jako identifikátor občana v sociálním systému Velké Británie.

Proč si NIN (National Insurance Number) obstarat?

NIN je pro pracujícího člověka, zvláště cizince, zásadní. Nevlastníte-li NIN, je to velice často důvod (spíše výmluva), proč vás nezaměstnat. Vlastnictví NIN je nezbytnou součástí žádosti o jakékoli sociální dávky. V případě dlouhodobějšího pracovního pobytu ve Velké Británii je vlastnictví NINu nezbytností. V případ brigády většinou NIN nepotřebujete.

Jak NIN (National Insurance Number) získám a jak vypadá?

Základním předpokladem k získání NIN je skutečnost, že pracujete a máte od zaměstnavatele proof of employment. Nejdřív se musíte objednat k pohovoru (tzv. NIN interview) a počkat až vám poštou zašlou termín tohoto pohovoru. Zajděte na své lokální Jobcentre a vyžádejte si telefonní číslo, kde se můžete na NIN interview objednat. Na toto číslo zavolejte. Vyzbrojte se trpělivostí, protože bude neustále obsazeno. Jakmile se dovoláte, informujte operátorku, že se chcete objednat na NIN interview. Následně po vás bude operátorka chtít několik informací (jméno, adresu zaměstnavatele, adresu bydliště…). Je dobré si základní informace připravit. A taky se připravte, že budete hodně spelovat. Následně vám oznámí datum a místo vašeho NIN interview. Většinou tak za 2-3 týdny. Pozvání dostanete i poštou.

Na NIN interview si vezměte proof of employment, proof of address(1) a  proof of identity(2). Pro jistotu si vezměte i pracovní smlouvu a všemožné papíry. Čím více, tím lépe. Někdy je to s úředníkama složité. Vlastního pohovoru se nebojte. Úředníci většinou mluví dost pomalu a srozumitelně. Budou se vás ptát na osobní údaje, údaje o zaměstnavateli, adresu pobytu, způsob a datum příjezdu do Velké Británie, údaje o vašich rodičích a pár dalších údajů. Takže je dobré si vše dopředu připravit.

Po úspěšném interview dostanete zhruba za 2-3 týdnů poštou NIN v dopise. Kartička vám přijde za cca měsíc, dva.

NIN - National Insurance Number
NIN – National Insurance Number
(1) proof of address – Důkaz o tom, že někde bydlíte. Požádejte vašeho bytného, aby vám tento dopis napsal.
(2) proof of identity – Cestovní pas, případně nový občanský průkaz.

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>