počasí Skotsko

Nejvhodnější období pro návštěvu Skotska

K návštěvě Skotska se hodí kterékoli roční období. Závisí jen na tom, co chcete ve Skotsku podnikat. Skotské léto je mírné, stejně tak i zimy. Mrazivé zimy jsou zde vzácné. Zvláště v jižní části Skotska. Na severu určitě zažijete zimy se sněhem, ale sníh se zde nedrží moc dlouho. Naopak skotské zimy jsou velice příjemné. Podobají se spíše našemu podzimu.

Hlavní turistická sezona trvá od dubna do září a vrcholí o letních prázdninách. V tomto období šplhají ceny ubytování a služeb na maximum. Například Edinburgh je v srpnu v době festivalů zcela zaplněn. Pokud hlavní město Skotska hodláte navštívit v tomto období, musíte si rezervovat ubytování včas. Někdy dokonce až rok dopředu.

V zimě je též problém s veřejnou dopravou. Zvláště na severu Skotska a na ostrovech. Mnoho pravidelných linek jezdí právě jen v turistické sezoně (duben – září). V zimě je provoz značně omezen. Na odlehlých místech dokonce i zrušen. V zimním období je omezena i lodní doprava, takže se budete na ostrovy dostávat těžko. Některé turistické pamětihodnosti, zvláště na vesnicích a na odlehlých místech, bývají od listopadu do března uzavřeny.

Východní pobřeží je sušší než západní. V létě je teplejší a v zimě naopak chladnější. Teploty zde však málo kdy klesnou pod nulu. Západní pobřeží je mírnější a vlhčí (průměrně přes 1500mm srážek za rok). Západní Vysočina v okolí Fort William je tou nejvlhčí končinou v celé Británii. Ročně zde naprší přes 3000mm.

Nejlepší šanci na dobré počasí máte v květnu, červnu, září a říjnu. I dle našich zkušeností to tak je. Navíc v tomto období potkáte v horách méně turistů a příroda je nejkrásnější a nejbarevnější. V dubnu a květnu Skotsku vládne sytě zelená. Červen je zase ve znamení růžových květů rododendronů. A v září se svahy chlubí pověstným purpurovým vřesem. Říjen dává lesům v Pertshiru a Trossachsu překrásné podzimní barvy.

Červenec a srpen bývají sice teplé, ale dosti deštivé. V létě je den dlouhý. Slunce v období kolem slunovratu na Shetlandách zapadá kolem jedenácté večer. Ale i přes to je na severu Skotska celou noc vidět. Zato v prosinci si světla moc neužijete. Slunce se neobjeví před devátou ranní a ve tří odpoledne již je opět tma.

Četné ptačí kolonie na pobřeží jsou nejzajímavější v období hnízdění (duben – červenec). Tuleně, velryby a delfíni se dají pozorovat prakticky celý rok, ale sezona pozorování vrcholí v červenci a srpnu.

Na jednu sezonní specialitu byste si měli dát velký pozor. A to na pakomáry neboli midges. Vyskytují se zpravidla od června do září.

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

1 komentář: „Nejvhodnější období pro návštěvu Skotska“

  1. Ahoj, prosim, kolik km/hodin trvaVami popsana trasa Sligchan- jezero Coruisk- Luib? Jedna se o dvodenni trasu? Dekuji Stepi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>