Midges - prokletí Skotska

Midges – prokletí Skotska a Walesu

Skotsko je krásná země. Ale žije zde tvor, který dokáže pobyt setsakramentsky znepříjemnit – midges [midžis] neboli pakomárec skotský (Culicoides impunctatus). Tento asi 2 mm velký, neobyčejně žravý (nikoli tedy bodavý) hmyz Culiocoides impunctatus je skutečným prokletím Skotska. Larvy krvežíznivé bestie se rodí ve vodě a bahně, proto také midges za svého krátkého života vyhledávají hlavně vlhko a přítmí.

Narazíme na ně v západním a severním Skotsku (obří „base camp“ mají především na ostrově Skye) a to od jara do prvních podzimních mrazíků. Jejich jediným nepřítelem je vítr a repelent, obsahující chemickou látku etyltoluamid. Rovněž světlé oblečení, příp. velmi hustá moskytiéra dokáže částečně zamezit hromadnému útoku.

Přestože setkání s midges nepatří zrovna k nejsvětlejším vzpomínkám na dovolenou, patří ke Skotsku stejně jako whisky, lochnesska či kostkované sukně a bez nich by to jaksi „nebylo ono“.

Midges nejsou jediné co vás potká. Ve vřesovištích a kapradí je také hojnost klíšťat a ovádů (když říkám hojnost, myslím hojnost).

Jak se chránit před midges?

 • Repelent – z vlastní zkušenosti víme, že zrovna repelent není úplně to nej na midges. Oni ho prostě občas ignorují. Určitě nekupujte levné repelenty v Tescu. Jsou to opravdu vyhozené libry. Určitě navštivte specializované outdoor obchody. Najdete tam spousty přípravků, které fungují. Teda alespoň nějaký ten rok, než to začne midges chutnat
 • vítr – Vítr je opravdu skvělý ochránce. Midges ho prostě neukočírují.
 • stavět stan daleko od vlhkých míst, zvláště daleko od vřesovišť
 • kouř z ohně – občas pomůže, ale midges jsou opravdu odvážné a krvežíznivé
 • moskytiéra – pokavaď cestujete s batohem na zadech po skotské divočině, tak se bez téhle síťky neobejdete. Moskytiéra jen na hlavu patří mezi základní vybavení každého turisty ve Skotsku. Ale určitě přemýšlejte i o síti přes celé tělo. Nám se hodně osvědčila….na toaletu v přírodě k nezaplacení.
 • midges se objevuji hlavně k večeru a k ránu. Nejúžasnější chvilka pro ně je v období mezi dešti. Jakmile přestane pršet, jsou všude. Občas je člověk rád za to, že prší.

Zajímavé odkazy:

Zabij Midges aneb připrav se na ně už teď:

Na netu jsem našel takovou blbůstku. Hru, kde vaším úkolem je zabít Midges a nenechat se od nich vysát. Hru najdete zde: Armidgegeddon.

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

8 komentářů: „Midges – prokletí Skotska a Walesu“

 1. Osobně jsem zkoušel jsem všelijaké repetenty a musím říct, že většina z nich nefunguje vůbec nebo funguje jen s malou účinností. Ovšem existuje jeden repetent, se kterým mají lidé dobré zkušenosti a který opravdu funguje. Přípravek vyrábí firma Avon a jmenuje Skin So Soft. Zde v Glasgow je dokonce přímo v prodeji v některých outdoorových obchodech a stojí asi 6 liber. Cena za tento produkt je opravdu zanedbatelná v porovnání za muka, která musíte podstoupit, pokud ho nemáte.

  1. Prosím, o jaký přípravek Avon jde konkrétně? Koukala jsem a možná už se ten „Váš“ nevyrábí. Popřípadě, víte o nějakém dalším účiném?
   Děkuji

   1. je to opravdu primo Avon Skin So Soft to je ofic nazev produktu s podtextem replenish dry oil spray 150 ml svetle zelena plastova lahvicka (stoji tu prede mnou pred chvilkou mi ji pujcila kamoska mistnacka s tim, ze je to jediny co funguje – bacha je to dost mastny)..zejtra testuju s praci (sekam travu na western islands) tak uvidime..:DD

 2. jo jo, tohle jsem si měla přečíst dřív…aspoň o dva týdny:-)
  A na to, že bude nějaká zmínka aspoň v OFICIÁLNÍM průvodci, na to by měl být ZÁKON!:-)

 3. btw, český název zní pakomárec skotský, tedy nikoliv pakomár…ani muchnička…to jen tak na okraj (a omlouvám se za své rejpalství : )

 4. Loni a letos je podle místních midges o poznání méně. Pro příští rok bude důležité, jestli bude opět tuhá zima a larvy zmrznou. I tak jich však po ránu a večer byla hejna. Určitě je třeba repelent a síťka na obličej-ale nekupujte ji v česku-to je na nic.Má moc velká oka a ty potvory tim prolezou. Kupte si ji až na místě-má tak malá oka že je skoro nevidíte a funguje 100%- Midges zdar!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>