mapy-anglie-skotsko-1

Mapy Anglie, Skotska a Walesu

Skotsko není na mapy vůbec chudá země. Jsou všude a všechny druhy. Koupíte zde jak kvalitní automapy, tak i velice podrobné turistické mapy. Veškeré mapy lze koupit v knihkupectvích nebo v informačních centrech. Běžně jsou k dostání i v obchodních centrech (Tesco, ASDA atd) , na benzínkách a v malých obchůdcích s potravinami (Spar).

V informačních centrech je možné získat bezplatně mapy v měřítku alespoň 1:640000, které jsou ve většině případů naprosto dostačující pro cestování autem. Například na přehledné mapě „Tourist Map of Scotland“ (cca za 2,50 GBP) nakladatelství Collins je vyznačena většina turistických informací.

Turistické mapy od Ordnance Survey patří mezi jedny z nejlepších na světě. Dokonalé pokrytí celé Velké Británie, podrobnost a přehlednost z těchto map dělá dobrého společníka na cestách i necestách skotskou divočinou. Prodávají se v měřítku 1:25000 a 1:50000. Koupíte je opět v knihkupectvích, informačních centrech, obchodních řetězcích, ale i na hotelech, penzionech nebo hostelech. Cena bývá kolem 6 GBP. Nakladatelství Collins vydal zajímavou mapu „Munros„. Další nakladatelství, které vydává kvalitní mapy je Harveys.

Ve skotských obchodech najdete i široký výběr průvodců. Průvodce se vydávají pro jednotlivá pohoří nebo dokonce pro jednotlivé trasy/treky. Velice dobré průvodce nabízí Harveys. V České republice se prodává velmi pěkný průvodce od Freytag & Berndt – Skotsko, Ralf Gantzhorn, kde najdete 50 vybraných jedno a vícedenní pěší túry po pobřeží a horách.

U nás je nejlepší se obrátit na specializované prodejny, kde vám s výběrem mapy určitě poradí. Pokud však chcete z nějakého důvodu plánovat až ve Skotsku, kupte mapu až tam. Vyjde vás levněji a opravdu se nemusíte bát, že ji neseženete.

Jste-li majiteli GPS přístrojů, určitě vás budou zajímat mapy v elektronické podobě. Můžete použít klasickou TOPO mapu Great Britain, případně zkuste Memory-Map. Ty využívají velice kvalitní podklady map Ordnance Survey.

Chcete-li zkusit nějakou on-line mapu na internetu, zkuste následující článek: On-line mapy Velké Británie.

Zajímavé odkazy:

Tourist Map of Scotland – orientační mapa Skotska s turistickými informacemi
Ordnance Survey – výborné turistické mapy v měřítku 1:25000 a 1:50000
Harveys – vydavatel turistických map a průvodců
Freytag & Berndt – Skotsko, Ralf Gantzhorn – turistický průvodce Skotskem v českém jazyce
Kiwi – svět map a průvodců – asi nejlepší obchod s průvodci a mapami v ČR
Memory-Map – mapy pro vaší GPS

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

1 komentář: „Mapy Anglie, Skotska a Walesu“

  1. Ahojky,
    tvoje stránky mi docela pomohly při přípravě dovolené do Skotska, jsou vážně super, díky za ně :-).
    Chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nemáš toho červeného průvodce třeba v elektronické podobě…už není k dostání a já ho nemůžu sehnat ani v knihovně…
    Díky, Hanka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>