Heathrow-1

Londýnská letiště

Při vaši cestě do Londýna máte na výběr celkem ze 4 mezinárodních letišť – Londýn Heathrow (LHR), Londýn Gatwick (LGW), Londýn Stansted (STN) a Londýn Luton (LTN).

Mapa londýnských letišť

KML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Londýnská letiště

načítám mapu - prosím čekejte...

Londýn Heathrow: 51.479204, -0.452284
Londýn Gatwick: 51.153662, -0.182063
Londýn Stansted: 51.886018, 0.238866
Londýn Luton: 51.876265, -0.371747

Londýn Heathrow (LHR) – informace a doprava na/z letiště

Letiště Heathrow (London Heathrow Airport) je letiště sídlící na západě Londýna, v městské části Hillingdon. Heathrow je podle počtu odbavených cestujících nejvytíženější letiště v Evropě a díky velkému počtu zahraničních letů největší letiště na světě. V současné době má letiště 5 odbavovacích terminálů pro pasažéry (číslované od 1 do 5) a jednu odbavovací budovu pro nákladní dopravu. Pokud váš let odlétá v pozdních večerních hodinách, je možné využít noční autobus číslo N9, který jede z letiště Heathrow do stanice metra Piccadilly Circus. Linka je v provozu pouze v nočních hodinách (0:05 – 5:05hod.). Cena je £ 2.

Letiště je od centra Londýna vzdálené cca 25km. Nejsnadněji se z letiště do centra dostanete metrem – na mapách londýnského metra je trasa označena modře. Metro má na letišti tři stanice  (Terminals 1–3, Terminal 4 a Hatton Cross.  Do stanice metra Holborn, Piccadilly Circus či kamkoliv jinam do zóny 1 stojí lístek £4 a cesta potrvá cca 45 – 50 minut).

Další možnost je využít Heathrow Express. Heathrow Express je systém železničního spojení letiště Heathrow a nádraží Paddington v centru Londýna provozovaný společností Heathrow Express Operating Authority. Vlaky vyjíždějí každých 15 minut v době od 5:00 do 24:00. Na letišti Heathrow jsou dvě zastávky – Terminals 1,2,3 (doba jízdy do stanice Paddington asi 15 minut) a Terminal 4 (doba jízda asi 22 minut). Rychlost přepravy a komfort cestování se odráží i na ceně jízdného. Cena jízdenky je 18 £ (34 £ zpáteční) a v první třídě asi 26 £ (52 £ zpáteční).

Další možností je využití taxi. Cena se pohybuje mezi 40-60 £ a doba jízdy je 30-90 minut v závislosti na vzdálenosti. Z letiště jezdí i expresní autobus společnosti National Express. Cena je 6 £, doba jízdy 60 –  75 minut.

Londýn Gatwick (LGW) – informace a doprava na/z letiště

Gatwick je jedno z nejrušnějších letišť na světě. Má pouze jednu přistávací dráhu. Ročně odbaví více než 31 miliónů pasažérů cestujících do asi 200 míst. Letiště má dvě odbavovací haly (severní a jižní), které jsou spojeny automatickým dopravním systémem.

Jižní odbavovací hala se nachází přímo nad železniční stanicí, ze které pravidelně vyjíždějí vlaky do londýnské stanice Victoria nebo do Brightonu. Nejznámějším spojením je Gatwick Express. Železniční spojení poskytují i jiní dopravci, například Southern, Thameslink a Virgin Trains. Společnost Thameslink poskytuje přímé spojení s letištěm Luton. Gatwick Express je systém železničního spojení letiště Gatwick a nádraží Victoria Station v centru Londýna provozovaný společností National Express Group. Spojení je v non-stop provozu a vlaky jezdí každých 15 minut. Doba jízdy je asi 30 –  35 minut. Cena jízdenky je cca 17£. První třídou 50£.

Pokud se chcete opravdu levně přepravit z letiště Gatwich do centra Londýna využijte autobusy společnosti EasyBus. Pokud si objednáte jízdenku přes internet, vyjde vás cesta jedním směrem již od £ 2. Cesta trvá něco kolem 1,5hod a rezervaci můžete uskutečnit přes jejich portál EasyBus.

Další možností je autobusová linka  X26 Express Bus z východního Croydonu. Nebo linky společnosti National Express, které spojují Gatwick s Heathrow i Stansteadem a okolními menšími městy v okolí Gatwicku.

Letiště se nachází poblíž odbočky z dálnice M25, silnice A23 a jižního konce A217. V obvodu letiště jsou vybudovaná parkoviště (v letním období často přeplněná) pro krátkodobé i dlouhodobé parkování.

Londýn Stansted (STN) – informace a doprava na/z letiště

Letiště Stansted (London Stansted Airport) je středně velké letiště s jednou přistávací dráhou sídlící v anglickém hrabství Essex, asi 40 km na sever od Londýna.

Stansted je vybaven železniční stanicí pod odbavovací halou s častými spoji do Londýna, Cambridge a Midlands. Stansted Express spojuje letiště se stanicí Liverpool Street, soupravy vyjíždějí každých 15 minut a doba jízdy je 45 minut. Cena je cca 18£.  V případě, že jste letětli se společností Ryanair, máte nárok na slevu a lístek vás tak vyjde na £10 (děti platí polovinu).

Další možností je již jednou zmiňovaná společnost EasyBus. Kde při rezervaci přes internet, seženete lístky již od £ 2 za jeden směr.

Autobusem se též dopravíte se společností Terravision. Lístek stojí £ 9 GBP a zpáteční pak £14. Při rezervaci přes internet je cena jízdenky o libru nižší. Autobusy jezdí do stanice London Victoria a Liverpool St.

Londýn Luton (LTN) – informace a doprava na/z letiště

Letiště Luton (London Luton Airport), dříve Luton International Airport, je letiště vzdálené zhruba 55 km na sever od centra Londýna, ve městě Luton, v hrabství Bedfordshire. Je to čtvrté největší letiště v dosahu Londýna po Heathrow, Gatwicku a Stanstedu.

I z tohoto leštiě si můžete vybrat z několika způsobů dopravy. Autobusy EasyBus jsou nejlevnější volbou při včasné rezervaci po internetu. Lístky již od £ 2.

Autobusy Terravision vyjdou o něco dráže a to na £ 13 jednosměrně a £ 16 za zpáteční jízdenku. Autobus staví v zastávkách Brent Cross, Baker Street (Underground Station), Marble Arch (Underground Station) a končí ve stanici London Victoria. Další možnost, avšak ne už tak finančně zajímavou, je využít vlakového spojení do centra za cenu £ 12.50 jednosměrně a £ 22.50 za zpáteční jízdenku

Mapa transferu

Mapa transféru
Mapa transféru

Foto: wiki.org

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

1 komentář: „Londýnská letiště“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>