Letiště Edinburgh

Letecky do Skotska

Jak se vlastně do Skotska dostanete? Skotsko není pro nás vzdálenou destinací. Můžete využít autobusu, vlastní dopravy, vlaku, ale nejpravděpodobněji využijete nejrychlejší a nejpohodlnější dopravní prostředek – letadlo. Navíc letenky Praha – Edinburgh, případně Praha – Glasgow jsou relativně levné.

Ve Skotsku jsou čtyři mezinárodní letiště. A to ve městech Glasgow, Edinburgh, Aberdeen a Prestwick (letiště Glasgow-Prestwick). Kromě těchto letišť je ve Skotsku několik desítek lokálních.

Praha – Glasgow

Přímý let do Glasgow provozuje současně (stav únor 2015) pouze jedna nízko nákladová společnost – Jet2.

Praha – Edinburgh

Poměrně nedávno provozovalo přímé lety do Edinburghu relativně dost leteckých společností. Včetně české ČSA (mimochodem náš první let do Edinburghu) a dvou nízko nákladových.

Bohužel nyní je výběr horší. Vlastně žádný. Přímé spoje do Edinburghu provozuje pouze jedna nízko nákladová společnost – EasyJet.

Jak do Glasgow, tak i do Edinburghu můžete samozřejmě využít dražší a trošku krkolomnější způsob letu. A to s přestupy. Zde záleží jen na vaší trpělivosti a velikosti peněženky. Můžete letět s AirFrance (přestup v Paříži), KLM (přestup v Amsterdamu), BritishAirways (přestup v Londýně Heathrow), Lufthansou (přestup ve Frankfurtu)… Možností je více.

Pro vyhledávání leteckého spoje můžete využít například stránek Pelikan.cz (vyhledá i nízko nákladové společnosti).

Ostatní destinace

Je možné, že místo, které ve Skotsku navštívíte, je blíže k některému vnitrostátnímu letišti. Vzhledem k cenám dopravy ve Skotsku je někdy výhodné použít let s přestupem v Londýně. Denně létá několik letů do Inverness, Dundee, Aberdeen případně na některý ze skotských ostrovů.

Například do Aberdeen a Inverness létá British Airways. Je dobré pamatovat na to, že v Londýně jsou dvě velká letiště (Heathrow a Gatwick). Né vždy přiletí letadlo z Prahy na to letiště, ze kterého potom odletá další letadlo na sever. Ale vše se dá zkombinovat tak, že přiletíte a odletíte z jednoho letiště. Jinak se musíte přepravit (se zavazadly) na to druhé vlastní silou (cca 30min. MHD).

Vysoká konkurence mezi společnostmi tlačí ceny letenek dolů a pokud si letenku zarezervujete dostatečně včas, můžete se dostat na opravdu zajímavé ceny. Někdy naopak jsou nejnižší ceny letenek pár dní před odletem. Ceny se mění ze dne na den a pokud plánujete dopředu, je výhodné tyto změny sledovat a „udeřit“ ve správnou chvíli. Pak může být vaše cesta snů za hubičku.

Z leteckých společností sídlí ve Skotsku LoganAir, Flyglobespan, ScotAirways.

Více informací o vnitrostátních letech najdete v článku: Letadlem po Skotsku

Vyhledávání spojů:

Seznam leteckých společností:

Seznam letišť:

  • Aberdeen (ABZ) – tel.: 01224 722331
  • Edinburgh (EDI) – tel.: 0131 3331000
  • Glasgow (GLA) – tel.: 0141 8871111
  • Glasgow Prestwick (PIK) – tel.: 01292511211
  • London Gatwick (LGW) – tel.: 0870 0002468
  • London Heathrow (LHR) – tel.: 0870 0000123
  • Dundee (DND) – tel.: 01382 643242
  • Inverness (INV) – tel.: 01463 232471
  • Lerwick (LSI) – tel.: 01950 60654

Foto: By Kim Traynor (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

3 komentáře: „Letecky do Skotska“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>