Ikona Skotska – Whisky

Ikona Skotska – Whisky

Když se řekne Skotsko, každého automaticky napadne Whisky. Možná vás napadnou i jiná slova. Třeba tartan, golf, Lochneska nebo i Robert Burns. Ale whisky ke Skotsku patří a každý si Skotsko spojuje právě s touto pochutinou. Whisky byla uznána jako skotský národní nápoj. Má zde velice dlouhou tradici a proto se možná ještě dnes setkáte i s názvem „uisge beatha“ (čti oosh-ga beh-huh), což v Gealštině znamená „živá voda“. A právě z tohoto názvu se foneticky vyvinulo „usky“ a později whisky.

Historie skotské whisky je velice dlouhá Skoté rádi říkají, že první živá voda byla vyrobena tak dávno, že už si nikdo nevzpomíná kdy. Ale není to až zas tak pravda. Historie je celkem známá. Traduje se, že whisky do Skotska přinesli irští mniši při svých misijních výpravách do Skotska někdy v 5. století. Na začátku živá voda nebyla používána jako v dnešní době, ale mniši jí používali k léčebným účelům. Pravda, i dnes ji kde kdo používá jako lék.

První písemná zpráva o výrobě whisky ve Skotsku pochází z roku 1494. Tato zpráva zní“ „Eight bolls of malt to Friar John Cor wherewith to make aqua vitae“, což v překladu znamená: osm sladů pro mnicha Johna Cora na výrobu aqua vitae. Aqua vitae v latině znamená „živá voda“ a tento pojem byl široce rozšířený název pro destilaci alkoholu. A právě Friar John Cor zaznamenal 1. června 1494 první známou skupinu skotské whisky.

Velká popularita nápoje samozřejmě upoutala pozornost vlády, která se rozhodla výrobu whisky zdanit. První daně z výroby whisky byly uloženy v roce 1644. Bohužel zdanění mělo jeden velký negativní následek. Na venkově vznikalo velké množství nelegálních palíren. V roce 1780 existovalo ve Skotsku vedle osmi legálních palíren několik set nelegálních. V roce 1780 přišla vláda s mírnějším daňovým zákonem a zároveň zvýšila postihy za nelegální výrobu whisky. To mělo za následek zvýšení počtu legálních palíren. Někdy se můžete setkat s tím, že palírna má dva údaje o datu založení. Jedno datum udává vznik „černé“ palírny a druhé vznik „legální“ palírny.

Přibližně do této doby se k výrobě whisky používala metoda kotlíková, která se do dnes používá u sladové whisky. V roce 1831 ale Aeneas Coffey vynalezl kotel umožňující kontinuální destilaci, který se začal používat k velkovýrobě obilné whisky.

Ještě v 19. století znal skotskou whisky ve světě málo kdo. Teprve až v 80. letech 19. století se díky phylophory, která napadla a skoro zničila veškeré francouzské vinice a tím pádem omezila výrobu populárního brandy, se whisky otevřel evropský trh. Míchanou whisky si Evropané, a nejen oni, velice rychle oblíbili a tak začala whisky kralovat světovému trhu s lihovinami.

Sladová whisky byla však v té době k dostání pouze na lokálním trhu ve Skotsku. Až teprve v 60. letech minulého století začala palírna Glenfiddich stáčet a do zahraničí vyvážet svojí sladovou whisky. Jejího příkladu brzy následovaly i další palírny. V současnosti se sladová whisky stává čím dál populárnější, přesto je pouhých 5% produkce palíren stáčeno jako single malt, zbytek se používá do míchaných whisky.

Více informací najdete na stránkách Scotland and Whisky (en).

Foto: wikimedia.org

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

1 komentář: „Ikona Skotska – Whisky“

  1. Textured Web Designs Smashing Magazine 25 Great Free Photoshop Texture Packs Design Reviver 500+ Free Download High Quality Photoshop PSD Files For Designers Google Wave Use Cases: Education The wo#;1&r82d7ls best pancake recipe 45 Inspiring Navigation

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>