Highland cattle

Highland cattle neboli Skotský náhorní skot

Toto zrzavé a mohutné zvíře potkáte ve Skotsku velice často. Vyhlíží děsivě, ale několikrát jsme se osobně přesvědčili, že je to velice mírumilovné zvíře. Ale přeci jen. Neznamená to, že si k němu můžete zalézt do ohrady. To nedoporučujeme.

Někdy se však stává, že tohle tvrdohlavé a odolné plemeno skotu má zájem o dění za ohradou. A tak přijde klidně až k vám a zvědavě si vás prohlídne. Když mu podáte něco zeleného, tak většinou neodmítne. Ani pohlazení není problém.

Highland má tělo menšího vzrůstu. Výška v kohoutku je 115-135cm u krav a 120-145cm u býků. Highland je velice mohutné plemeno. Dospělá kráva váží v průměru 500kg a býk 700-850kg. Základní zbarvené je hnědočervené. Ale můžete narazit i na zbarvení černé. Hlava je menší, široká a s krátkým čenichem. Hlavu u dospělého jedince zdobí dlouhé rohy. Celé tělo je pokryto dlouhou a hustou srstí.

Plemeno je chované hlavně pro maso. Highlandi se vyznačují velkou růstovou schopností. Průměrný denní přírůstek se pohybuje kolem 1kg. Maso je velice kvalitní s nízkým obsahem cholesterolu a tuku. Navíc je velice chutné, jemné a šťavnaté. Maso je oblíbené hlavně na steaky. Ve Skotsku existuje několik farem, které se proslavily velice kvalitním masem na steaky i ve světě.

Highland je pozdní plemeno. K prvnímu otelení krávy dochází až kolem 4. roku. Dožívá se až osmnácti let. Plemeno je velice společenské a dost často je uvidíte ve velkých stádech.

Až toto krásné zvíře potkáte, určitě si ho oblíbíte.

Více informací:

 

Foto: wikimedia.org

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>