Edinburgh, Skotsko

Edinburgh – město festivalů

Edinburgh je nazýván městem festivalů. Je běžné, že se v ulicích setkáte s potulnými herci, osamělým hráčem v tradičním kroji hrajícího na skotské dudy nebo třeba s barevným šaškem, který vás zaručeně rozveselí. Je to místo, kde barevné ohňostroje jsou součástí běžného života. Ohňostroje vybuchují v šumivých závojích, barevné jiskry dopadají na hradby edinburského hradu, kolem nichž se vznáší tajemný kouřový opar a vaše tváře jsou osvětleny rozzářenou oblohou. Tak i takový dokáže být Edinburgh.

Edinburgh, hlavní město Skotska, je jedním z nejkrásnějších měst v Evropě. Leží na východě země u zálivu Firth of Forth. Rozkládá se na několika skalnatých kopcích nad mořem. Je to město s domy a s památkami na vrcholcích skalních útesů a ve stínů skal. Jak kdysi řekl Robert Louis Stevenson: „Je to sen stavitelského umu a oživlých skal“

Edinburghský hrad. Edinburgh, Skotsko
Edinburghský hrad. Edinburgh, Skotsko (via Wikimedia Common)

Edinburgh je spolu s Glasgow administrativním a kulturním centrem Skotska. Edinburghu byl přidělen titul královské město ve 12. století, kdy byl ještě součástí hrabství Střední Lothian. Dnes je Edinburgh samostatná správní jednotka a to od roku 1929. Město každoročně navštíví na 13 miliónů turistů.

Město se vyznačuje chladným a větrným podnebím (převážně v zimních měsících). Dle posledního sčítání k 30.červnu 2007, žije ve městě 477 380 obyvatel. V roce 1995 bylo město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Město nabízí stále se měnící perspektivu. Od malebné směsice středověkých činžovních domů ve Starém městě, které lemují Royal Mile a jejich věžičky se rýsují vysoko proti obzoru mezi temnou, zaoblenou Castle Rock s červenošedou palisádou Salisbury Crags, až k úhlednému Novému Městu, plnému neoklasické solidnosti ozdobných sloupů a krytých sloupořadí. Navíc Edinburgh není tak velký, aby se nedal projít pěšky.

Edinburgh, Skotsko
Edinburgh, Skotsko

Charakter určitého místa se dá odhadnout podle přezdívek, které si vysloužilo. Město má dvě protikladné, ale vzájemně se doplňující přezdívky.

Athény Severu. Název je inspirován velkými mysliteli skotského osvícenství. Jsou městem velké kultury a vznešených ideálů. Městem umění a literatury, filozofie a vědy. Právě v Edinburghu se každé léto koná největší festival umění na světě. Další zajímavostí je, že právě tady, pod řeckými chrámy na Calton Hill – tedy jakési akropoli v Edinburghu – kde opět zasedá, po třech století nepřítomnosti, skotský parlament.

Edinburgh, Skotsko
Edinburgh, Skotsko

Ale Edinburgh je také Auld Reekie („starý kuřák“). Je to město hlučných přeplněných hospod a dekadentních restaurací. Město básníků napájených pivem. Město, kde se celý večer pije a celou noc flámuje. Město, které odvádělo Roberta Louise Stevensona od přednášek práv, aby raději začal prozkoumávat putyky a křiklavě odporný život v ulicích Starého Města 19. století. A je to také město znovuvzkříšeného pohanského festivalu Beltane, při kterém tu prvního května tančí polonazí veselí kumpáni v mihotavém světle zapálených hranic.

Edinburgh, Skotsko
Edinburgh, Skotsko

Edinburgh je jak oblíbená knížka. Budete se do něj chtít začíst znovu a znovu a pokaždé objevíte něco nového a jiného.

Zdroj fotografií:
By Kim Traynor (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
By Saffron Blaze (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
By Carlos Delgado (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
By Saskia van de Nieuwenhof [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Louise Rayner [Public domain], via Wikimedia Commons

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>