Caledonian-MacBrayne-1

Doprava po Skotsku – trajekt

Budete-li chtít navštívit ostrovy na západním pobřeží Skotska, určitě vás nemine cesta lodí. Největšími přepravci jsou Caledonian MacBrayne, která zajišťuje dopravu hlavně mezi západním pobřežím a ostrovy. Další velký dopravce je Northlink Ferries, které zajišťují spojení hlavně na Orkneje a Shetlandy.

Společnost Caledonian MacBrayne nabízí několik druhů jízdenek a hlavně slev. Zajímavou nabídkou je jízdenka „Island Rover“, která umožňuje neomezené cestování po ostrovech po dobu osmi nebo patnácti dnů. Cena je 55/79 liber za osobu. Je možné si přikoupit i lístek pro automobil (259/388 liber), motocykl (130/195 liber) nebo karavan (259 – 776liber – dle délky). Děti do pěti let mají cestování zdarma. Poloviční cena je pro děti ve věku 5-15 let. Jízdní kolo se převáží zdarma. Nákupem jízdenky vám však nezaručuje automaticky místo na trajektu (pokud jedete automobilem, karavanem). Je třeba si vždy místo zarezervovat dopředu. Zvláště o víkendech.

V zimních měsících je provoz trajektů značně omezen – vždy se předem informujte….

Další zajímavou jízdenkou je „Island Hopping“. Jsou to vlastně nevrhnuté trasy mezi ostrovy, kde si můžete vybrat mezi pětadvaceti trasami. Jízdenka platí po dobu jednoho měsíce ode dne, kdy nastoupíte na první cestu Island Hopscotch. Jízdenky jsou platné pro jednu cestu na každé trati a může být použita v obou směrech. Zase platí, že je lepší si místo na trajektu předem rezervovat.

Trajekty společnosti Northlink Ferries plují z Aberdeenu a z přístavu Scrabster na Orkneje a z Orknejí na Shetlandy.

Trajekty na Western Islands (ostrovy Lewis, Harris, Uist) nejezdí (nebo jejich provoz je značně omezen) od listopadu do února. Pokud se i v tomto období potřebujete na tyto ostrovy dostat, musíte využít leteckou dopravu. Která není bohužel moc levná. Z větších měst létá například Flybe.com. Více informací najdete v článku „Doprava po Skotsku – letadlem„.

Caledonian MacBrayne

Tel: 0800 066 5000 (zdarma – informace, rezervace)
Po – Pa: 08:00-20:00
So: 09:00-18:00
Ne: 09:00-16:00

Email: enquiries@calmac.co.uk
Web: http://www.calmac.co.uk

Support Services/Head Office
Caledonian MacBrayne
Ferry Terminal
Gourock
PA19 1QP
Tel: +44 (0)1475 650100

Northlink Ferries

Rezervace: 0845 6000 449
Fax: 01856 851795

Email:
Informace: info@northlinkferries.co.uk
Rezervace: reservations@northlinkferries.co.uk

Web: http://www.northlinkferries.co.uk

NorthLink trajekty Ltd,
Stromness Ferry terminál,
Ferry Road,
Stromness,
Orkney,
Skotsko,
KW16 3BH

Zdroj fotografií: By User:Dave souza (Own work) [CC-BY-SA-2.5], via Wikimedia Commons

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

1 komentář: „Doprava po Skotsku – trajekt“

  1. dobra by byla jeste zminka o tom ze trajekty na Western Islands NEJEZDI od listpadu do unora (alespon v pripade trasy z mainlandu z Ullapool – Stornoway a zpet a z ostrova Skye z Uig – Tarbert a zpet ..alternativou pro cestu na Lewis and Harris je letecke spojeni z mnoha britskych vetsich mest (viz flybe.com napriklad)…ceny jsou vsak znacne premrstene a mnohdy jsou drazsi nez napr letenka Edinburgh – Praha Ruzyne ..

    jak je to na ostatni ostrovy nemuzu objektivne popsat pac jsem tam nebyl ale tusim ze je to stejne..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>