Co udělat před odjezdem do Velké Británie

Každý z nás platí zdravotní pojištění. Ať už jste student, zaměstnanec, podnikatel nebo nezaměstnaný. Buď to za vás dělá stát, zaměstnavatel nebo si ho platíte vy. Jako občan Evropské unie vás toto zdravotní pojištění opravňuje k základní lékařské péči ve všech státech EU a to za stejných podmínek jako má místní pojištěnec. Lékařsky nezbytná zdravotní péče je péče, jejíž poskytnutí je nezbytné z lékařského hlediska. Péče musí být poskytována tak, aby se pacient nemusel vracet do země pojištění dříve, než zamýšlel. 

V podstatě můžou nastat tři situace.
  • jedete do Velké Británie jako Au-pair
  • jedete do Velké Británie za prací, ale práci budete hledat až tam
  • jedete do Velké Británie za prací a práci už máte dojednanou

Dále je potřeba rozlišovat, zda plánujete pobyt ve Velké Británii delší než je šest měsíců nebo kratší. Bude-li pobyt delší než šest měsíců, můžete se od českého zdravotního systému odhlásit. Tím se osvobodíte od placení pojištění v ČR (cca 1200Kč měsíčně). V tomto případě navštivte svoji zdravotní pojišťovnu a tuto skutečnost jim oznámte. Natož podepíšete prohlášení, že se odhlašujete ze systému a že budete v zahraničí minimálně šest měsíců. A odevzdáte kartičku pojištěnce. Vaší povinností je tuto dobu pokrýt buď komerčním pojištěním, nebo pojištěním v UK (jako zaměstnanec) – viz. informace níže. Samozřejmě musíte splnit podmínku šesti měsíců. To znamená, že se po tuto dobu nesmíte vrátit do ČR a přihlásit se do českého zdravotního systému. Jakmile by se tak stalo, museli by jste doplatit ty měsíce, které jste strávili v zahraničí. Navíc mám tušení, že jsou tam drobné sankce.

Jedu do Velké Británie jako Au-pair.

V tomto případě si musíte pořídit klasické komerční pojištění. V podstatě ho nepotřebujete, protože jakmile se v UK zaregistrujete u lékaře, máte stejné podmínky jako místní pojištěnec a vždy vás ošetří jako místního. Ale po návratu do ČR po vás vaše pojišťovna bude požadovat doklad, že jste byli po dobu strávenou v Anglii pojištěny. A zde je problém. V Anglii vás sice ošetří, ale nedostanete z místních úřadů žádný papír (alespoň nám se to nepodařilo a ani na CMU nám potvrdili, že to tak bohužel je). Takže vás to donutí ke koupi komerční pojištění V ČR.

Pokud víte, že odjíždíte na více jak 6 měsíců, je možné se od českého zdravotního systému odhlásit (viz. informace nahoře). Pak doporučuji si koupit výhodné roční pojištění (cca 3500Kč – dle pojišťovny). Tak nebudete muset platit pojištění v ČR (cca 1200Kč měsíčně) a komerční pojištění vám vše pokryje. Pokud jedete na kratší dobu, ujistěte se, že máte sebou Evropský průkaz pojištěnce (EHIC – kartičku pojištěnce). Nemáte-li jí, navštivte svojí zdravotní pojišťovnu a požádejte o její vydání. Občas se stává, že rodiny své Au-pair platí připojištění, případně vás přihlásí ke svému doktorovi (obvodní, zubař) a tak můžete mít ošetření levnější.

Jedu do Velké Británie za prací, ale zařizovat si ji budu až na místě.

Jedete-li do velké Británie za prací, ale ještě nemáte zařízenou práci, jste až do nástupu do práce ve Velké Británii povinni platit si pojištění v ČR. Takže postup je následující. Navštivte pobočku své pojišťovny a oznamte, jak se věci mají. Během návštěvy si vyžádejte informace o výši a způsobu platby minimální sazby českého zdravotního pojištění. Je pravděpodobné, že vás i vaše zdravotní pojišťovna vybaví příslušným formulářem (případně si ho vyžádejte), díky kterému budete moci informovat, že ukončujete pojištění v ČR a jste pojištěni v UK. Pokud vám žádný formulář nedají, je možné se odhlásit ze zdravotního systému v ČR doporučeným dopisem na adresu pobočky své zdravotní pojišťovny. K dopisu přiložíte Evropský průkaz pojištěnce (EHIC – kartičku pojištěnce), se kterým jste odjížděli do UK. Doporučuji jako důkaz zaměstnání přiložit například potvrzení o zaměstnání (které si vyžádáte od svého zaměstnavatele po nástupu do práce) nebo pracovní smlouvu. Samozřejmě je vhodné si na dobu hledání práce v UK zařídit komerční pojištění (1-3 měsíce) a to z důvodů popsaných v článku Pojištění na cesty nebo Cestujeme s kartičkou české zdravotní pojišťovny.

POZOR !!! Oznámit české zdravotní pojišťovně, že jste nastoupili do zaměstnání ve Velké Británii a tudíž se odhlašujete ze systému českého zdravotního pojištění jste povinni do 8 (osmi) dnů od nástupu do práce ! Do té doby jste povinni platit si zdravotní pojištění v ČR. Pokud tak neučiníte, je vám vypočítáno penále, které narůstá až do chvíle, než celou záležitost vyřešíte. Normy se zpřísnily a zdravotní pojišťovny se na váš úkor hojí tam, kde jim peníze utíkají, takže to v žádném případě nezanedbávejte.

Jedu do Velké Británie za prací – práci mám již zajištěnou.

Jedete-li do Velké Británie za prací a již máte práci sjednanou, je situace nejednodušší. Navštivte pobočku své zdravotní pojišťovny a oznamte jim, jaká je situace. Natož dle data nástupu se odhlásíte od zdravotního systému v ČR a odevzdáte kartičku pojištěnce. Případně se s úřednicí domluvíte, že jí pošlete kartičku pojištěnce doporučeně na pobočku po datu odhlášení (do tohoto data jste stále pojištěnci ČR). Od prvního dne výkonu práce ve Velké Británii jste součástí systému zdravotní péče pro britské občany a požíváte veškerých jejich výhod. Detailní informace o systému britské zdravotní péče najdete na stránkách HNS.

Důležité odkazy:

CMU – Centrum mezistátních úhrad – styčný orgán pro oblast zdravotního pojištění.
CMU (informace o Anglii) – informace kolik co v Anglii stojí (zubař, léky apod.), zjistíte velmi přehledně a jasně
CMU (průvodce – PDF) –

PRUVODCE ZAMESTNÁVÁNÍM OBCANU CR
V ZEMÍCH EVROPSKÉ UNIE,
EVROPSKÉHO HOSPODÁRSKÉHO PROSTORU
A VE ŠVÝCARSKU

průvodce zaměstnáváním občanů ČR v zemích

HNS – detailní informace o systému britské zdravotní péče

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>