Rowchoish bothies-West highland way (foto: Michal Ruš)

Bothy – levné ubytování ve Skotsku

Spousta lidí by chtělo navštívit Skotsko, ale odrazuji je ceny. Zvláště ceny ubytování. Právě pro ty máme skvělou informaci o ubytování po celém Skotsku a to skoro zdarma. Úplně náhodou jsme se na našich cestách dozvěděli o Bothies.

V dávných dobách byl sever Skotska, a nejen sever, osídlen hustěji, než je tomu dnes. Bohužel lidé svá stavení opouštěli a stěhovali se za prací do velkých skotských měst. A tak v opuštěném kraji zůstávala celá staveni, která léta chátrala. V padesátých letech přišlo pár lidí (skotští skauti a členové Scottish Mountaineerin) s nápadem, že by bylo možné těmto ruinám vpravit kousek života. A tak v r. 1965 vznikla pod záštitou lorda Alistair Elibank asociace, která se začala o tyto chátrající stavení zajímat a opravovat. V r. 1966 začali práce na bothies Faindouran v Cairngorms. Po ní následovalo několik menších bothies po celém Skotsku jako je Ben Alder, Backhill na Bush, Ryvoan, Camban a Glen Pean.

Culra Bothy
Culra Bothy (foto: via Wikimedia Commons)

Historie MBA byla pestrá a ne vždy se dařilo dobře. Bohužel financí bylo málo a dobrovolníků taky. Ale v poslední době nadšenců přibívá a financí také (členství, grandy, finanční dary).

A jak vlastně bothies vypadá? Většina MBA bothies jsou stará kamenná stavení s břidlicovou nebo plechovou střechou. Nejmenší bothies jsou velikostně shodné se zahradním domkem. Největší bothies maji 6 až 7 místností. Všechny bothies jsou opravené tak, aby bylo uvnitř sucho. Místa na spaní jsou tvořena buď betonovou, nebo dřevěnou plochou. Některé bothies mají dokonce jednoduché postele, případně madrace (některé mají i deky). Ale bothies s postelí a dekou je opravdu poskromnu (vůbec není dobré se na to spoléhat) a tak musí mít nocležník svůj vlastní spací pytel, případně podložku (karimatku).

Bothy
Knockdamph bothies (foto: Michal Ruš)

Většina bothies mají krb či kamna (na nich jde i vařit). Mnoho bothies stojí v místě, kde je paliva dostatek (dřevo). Ale existují bothies, která leží daleko od zdroje dřeva. Zde se používá k topení například rašelina a vždy se palivem šetří. Dobrým zvykem je, že spálené palivo nocležník nahradí a připraví krb (kamna) pro ostatní návštěvníky. A samozřejmě okolí krbu uklidí.

Bothies nemají elektřinu, proto pro svícení musíte použít svíčky, případně vlastní zdroj světla (baterka, čelovka). Někdy je možné použít i petrolejové lampy. Ale zde je problém s palivem.

Většina bothies nemají vlastní toaletu. Proto je vhodné svojí potřebu vykonat v dostatečné vzdálenosti od chýše a vodního zdroje. A to nejlépe tak, že si člověk vykope díru a svůj bobek zahrabe. Jedině tak jde docílit toho, že okolí bothies se časem nezmění v žumpu. K tomuto účelu je v každé bothies rýč.

Rowchoish bothies-West highland way (foto: Michal Ruš)
Rowchoish bothies-West highland way (foto: Michal Ruš)

Samozřejmostí je, že si po sobě každý odnese své odpadky. Odpadky, které je možné spálit, spálíme. V bothies nenecháváme potraviny, které podléhají zkáze a lákají dotěrný hmyz. Asi je zbytečné zdůrazňovat, že bychom si měli vážit toho, že Bothies vůbec existuje a že tyhle jednoduché boudy nebudeme ničit (demolovat, zanechávat grafity).

Je dobrým zvykem, že když odhalíte nějaký problém nebo závadu, že ji po návratu domu oznamte organizaci MBA. Když odcházíte, zkontrolujte, zda jsou řádně zavřena okna a dveře. Bothies nejsou určeny pro dlouhodobější pobyt a pro komerční využití.

Jsou Bothies opravdu zadarmo. Jsou i nejsou. Pokavaď na ní náhodou narazíte, je zdarma. Na stránkách MBA je orientační mapa umístění bothies. Bothies jsou označeny i na mapách Ordnance Survey Landranger serie 1:50,000. Ale tím naše „zadarmo“ končí. Pokavaď chcete získat podrobnou informace s přesným umístěnám bothies, je potřeba se na stránkách MBA registrovat, stát se členem a zaplatit registračn poplatek (20liber na rok). A nebo polohu dohledat někde na internetu. Valná většina bothies jsou umístěna na krásných místech. Proto velice doporučuji je na cestách využít.

Rowchoish bothies-West highland way
Rowchoish bothies na trase West Highland Way (foto: Michal Ruš)

Oficiální stránky:

Mountain Bothies Association UK

Videa:

Mosedale Cottage Bothy

Takový malý „dokument“ o Bothies

Rowchoish bothies na trase West Highland Way

foto: Michal Ruš

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

1 komentář: „Bothy – levné ubytování ve Skotsku“

  1. hOur company offers a wide variety of pharmacy. Visit our health contributing portal in case you want to strengthen your health. Our company offers herb-based weight loss products. Take a look at our health contributing website in case you want to feel healthier. Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health site in case you want to strengthen your health with a help generic supplements. Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health portal in case you want to to feel healthier with a help health products. Our company provides a wide variety of non prescription products. Visit our health website in case you want to to improve your health with a help of general health products. Our company offers herbal pills. Take a look at our health contributing website in case you want to feel better.
    Our company provides healthcare products. Visit our health contributing site in case you want to look healthier. Our company offers a wide variety of non prescription products. Take a look at our health portal in case you want to feel better with a help generic supplements. Our company offers supreme quality supplements. Take a look at our health contributing site in case you want to strengthen your health. Our company offers weight loss products. Take a look at our health contributing website in case you want to look better. Our company provides a wide variety of non prescription products. Visit our health site in case you want to to feel healthier with a help of health products.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>