Ben Nevis

Ben Nevis

Ben Nevis je se svojí výškou 1343 m.n.m nejen nejvyšší horou Skotska, ale zároveň celého Spojeného království. Nachází se asi 10 km jihovýchodně od Fort William v západní části skotského pohoří Grampian. Ben Nevis se ve skotské gaelštině řekne Beinn Nibheis, ale každý místní horu nazývá jednoduše „Ben“.

Ben Nevis je velice oblíbenou horou nejen mezi zahraničními turisty, ale hlavně mezi Skoty a Angličany vůbec. Přeci jen je tato hora pro ně něco jako pro Čechy Sněžka. A všichni víme, jak je na Sněžce v sezoně narváno. Ben Nevis ročně navštíví asi 100 000 návštěvníků, z nichž asi tři čtvrtiny použije k výstupu zrekonstruovanou koňskou stezku z údolí Glen Nevis na jižní straně hory. Ben Nevis je populární i mezi horolezci. Severní stěna patří mezi nejvyšší skalní stěny ve Velké Británii.

Ben Nevis
Ben Nevis

Výstup na horu klasickou cestou (známá jako Pony track, Ben path, Mountain path nebo Tourist route) by neměl být za dobrého počasí problém snad pro nikoho. Výstup není nijak náročný, spíše dlouhý, dalo by se říci skoro až nekonečný.

KML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Ben Nevis

načítám mapu - prosím čekejte...

Ben Nevis: 56.796844, -5.003548
Glen Nevis Holidays - kemp pod Ben nevis: 56.804664, -5.076110
Glen Nevis Youth Hostel - hostel pod Ben Nevis: 56.799750, -5.067530
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Ben Nevis
Ben Nevis, Velká Británie
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Glen Nevis Holidays - kemp pod Ben nevis
Glen Nevis Holidays Ltd, Velká Británie
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Glen Nevis Youth Hostel - hostel pod Ben Nevis
Glen Nevis Youth Hostel, Fort William, Velká Británie

 

Ale určitě neberte tento výstup na lehkou váhu. Počasí je ve Skotsku nevyzpytatelné. Hora je skoro celý rok zahalená do husté mlhy a vrcholek vykoukne i v létě jednou za čas a jen na pár hodin. Průměrná roční teplota na vrcholu je -0,5°C a v průměru je na vrcholu každoročně zaznamenáno 260 bouřek. Průměrně spadne asi 4 400mm srážek. Jen pro srovnání. V nedalekém Fort William spadne ročně 2 050mm srážek a v Inverness a Londýně cca 650mm. Sníh se může vyskytovat po celý rok, obzvláště na severní straně.

Ben Nevis
Ben Nevis

Takže i z relativně jednoduchého výstupu na ne moc vysokou horu se může díky poblázněnému skotskému počasí stát výstup dosti nepříjemný, vyčerpávající a dramatický. Zvláště v mlze může být orientace obtížná. Počet záchranářských akcí v roce je toho důkazem.

Ben Nevis

Vrcholová plošina je ohraničena 700m vysokými útesy a má subarktické podnebí. Na vrcholu může kdykoli sněžit a během chvilky vás pohltí hustá mlha, kdy je viditelnost nižší než deset metrů. A právě za takových podmínek musíte umět ovládat mapu a busolu, abyste se nedostali na ony sedmi set metrové útesy.

Ben Nevis
Ben Nevis – pohled z vrchol

Nejznámější výstupová cesta Pony track, začíná nedaleko youth hostelu (googlemaps) v Glen Nevis (2km od Fort Williams). Přejdete lávku přes říčku a pak už vás čeká celkem slušné převýšení, protože kemp se nachází pouze 20 m.n.m. Cesta stoupá strmě do sedla s krásným jezerem Lochan Meall an t-Suidhe ve výšce 570 m.n.m. Pak cesta stoupá dalších 200m na místo, kde začíná poslední, strmější část výstupu. Úzká, klikatící se cestička vás dovede až na vrchol (nebo spíše vrcholovou plošinu), kde najdete ruiny staré meteorologické stanice a pěkný sloupek označující nejvyšší místo Velké Británie. Cesta nahoru a dolu údajně dle informační tabulky u hostelu zabere 6-8 hodin. Ale běžně vám zabere 5-7 hodin (3,5 – 5h výstup a 1,5 – 2 sestup).

Ben Nevis
Ben Nevis

Další trasa se nazývá Allt a‘ Mhuilinn. Začíná pár kilometrů severovýchodně od Fort William na silnici A82 (mapa). Pokračuje podél říčky Allt a‘ Mhuilinn až k CIC chatě. Odtud cesta prudce stoupá na vrchol Càrn Mòr Dearg a pokračuje po hřebení až na vrchol Ben Nevis. Tato trasa je populární, ale náročnější a měli by jí absolvovat jen turisté s jistou chůzí a s příslušnou turistickou výstrojí.

Ben Nevis
Ben Nevis

Další možností, velice oblíbenou, je spojení těchto dvou tras. Na vrchol se jde klasickou cestou (Pony track), ale zpátky se jde přes vrchol Càrn Mòr Dearg k CIC chatě a od ní k jezeru Lochan Meall an t-Suidhe, kde se napojíte opět na Pony track a pokračujete dolu. Tuto trasu si můžete prohlédnout a i stáhnout (GPS) například zde na wandermap.net.

Orientační mapy:

Ben Nevis - mapa
Ben Nevis – Pony track

 

Ben Nevis - mapa
Červeně vyznačena Pony track a zeleně alternativa sestupu přes vrchol Càrn Mòr Dearg

 

Ubytování:

Ostatní odkazy:

Autor

Michal Ruš

Michal Ruš - fotograf, cestovatel a bytový architekt. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Nějaký čas jsem žil ve Skotsku a Walesu a hlavně Skotsko se stalo zemí mého srdce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>